TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

             Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla Sağlık Bakanlığınca “Türkiye Diyabet Programı” yürütülmektedir. 1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig´in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım´da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 
14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

              14 Kasım Diyabet Günü kutlamaları çerçevesinde 16 Kasım 2015 tarihinde Tunceli Halk Sağlığı Müdürlüğü Konferans Salonu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Sabah, Halk Sağlığı Şube Müdürü Veli Mercan,öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı.

             Ülkemizde de diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım haftası Diyabet Haftası olarak kutlanmaktadır. Diyabet Haftasının amacı, yüzyılımızın hastalığı denilen diyabet hastalığı hakkında genel bir bilinçlendirmeyi hedeflemektir. Toplumun belli bir kesimini etkilediği ve önlenebilir olduğu için farkındalığı üst düzeye çıkararak, yaşam şartlarında küçük bazı değişimlerle, hastaların tedaviyle olan uyum problemlerini ortadan kaldırmak ve hastalığa bağlı komplikasyonları minimalsize etmek ana hedef olmuştur. Diyabetin öneminin vurgulanması amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında Tunceli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir;

              Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için billboard çalışması, radyo programı yapıldı ve Seyit Rıza Parkında stant açıldı. Açılan bu stantta el broşürleri dağıtılarak halka konu hakkında bilgilendirme yapılıp isteyenlerin kan şekeri ölçümleri yapıldı.

                Tunceli Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile okullarda “Dünya Diyabet Günü” konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Tunceli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Musa Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca ‘nın katılımıyla ödülleri verildi. Yaşar ÇİÇEK

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.