TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

        İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlama faaliyetleri kapsamında Tunceli Valiliği önünde Atatürk Anıtına çelenk konuldu.
24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

        Valilik önünde saat 09:00’da düzenlenen törene; İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, Maarif Müfettişleri, Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul idarecileri,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İl Milli Eğitim Ali Eyyüpkoca tarafından Atatürk Anıtına Çelengin sunulması ile başlayan tören, Büyük Önder Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile sona erdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı İl Kültür Merkezinde Devam Etti.

 

       Halide Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan öğretmenler günü İl Kültür Merkezinde  saat 10:00’da başlayan kutlama programına; Vali Yardımcısı Olgun Öner, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Tarsuslu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, kurum müdürleri, Maarif Müfettişleri, Milli Eğitim Müüdürlüğü idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Büyük Önder Ataürk ve Aziz Şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın Öğretmenler Günü mesajının okunması ile devam etti.

       Stajyer öğretmenler adına bir konuşma yapan Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Leyla Türkeri, öğretmenliğin kutsal  bir meslek olduğunu belirterek bu bilinçle kendilerine emanet edilen öğrencileri sevgi, sabır ve hoşgörü çerçevesinde en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Türkeri Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir diye söyledi.

          Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, Sayın valim, değerli protokol Üyeleri, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler; Yalnızca mesleki kimliğimiz değil yaşam tarzımıza dönüşmüş öğretmenlik mesleğinin hatırlanmasının mutluluğu ile bugün bir kez daha buradayız.  Öğretmenlik, girilen derslerle sınırlandırılamayan önemli bir hayat mesleğidir. Kendinden evvel başkaları için yaşamak,  yalnızca onlara özgü bir düşüncedir. Sabır, sadakat ve zaman gerektiren,  yaşam tarzı haline gelmiş görevlerden en önemlisidir. “Öğretmenlik kutsal bir sanattır.” der Hz Ali.

         Atatürk’ün Millet Mekteplerinde bizzat tahta başında ders vermesinden sonra kendisine Kasım 1928 yılında Başöğretmen unvanı verilmiş ve Atatürk’ün Doğumunun 100. yıldönümü olan 1981 yılı, 24 Kasımın Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

         Eyyüpkoca, Ulu önder Atatürk Başöğretmenliği kabul ederek öğretmenliğin değerini şu görüşlerle belirtmiştir: "Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferlerle, yaptığım diğer işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir." sözleriyle savaş alanlarında kazandığı zaferlerden ve tüm insanlığın takdirini kazanmış ününden değil de öğretmenlik yanının anlatılmasını istemekle, öğretmenin toplumları yücelten bir varlık olduğunu vurgulamıştır. Atatürk yeni Türkiye´nin kurulmasında da öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." sözleriyle öğretmene verdiği önemi, duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir” dedi. 

       Bize aydınlığı, güzeli, iyiyi, milli duyguları öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar öğretmenler. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur; duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler. Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir.  Gücü bilgi; sermayesi sevgi olan değerli öğretmenlerimizi ve bu mesleği, bir güne sığdırmak mümkün değildir. Çünkü hepimizin hayatında sizlerden izler vardır. Kimi zaman yerin yedi kat dibinde bir madenci, kimi zaman göğün yedi kat üstünde bir pilot, bazen işçi, bazen ana –baba. Kısaca sizler her zaman her yerdesiniz.

      Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyoruz. Öğretmenler gününüz kutlu, başarılarınız daim olsun dedi.

        Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi ve şiir dinletisi ile devam eden kutlama programı şehit öğretmenlerimizi konu alan slayt gösterimi ile devam etti. Halide Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Saadet Erdinç nezaretinde stajyer öğretmenler yemin etti.

        24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle hazırlanan kutlama programda emekli öğretmenler adına emekli öğretmen Müslüm Kaya’ya Hizmet Şeref Belgesi verildi. Resim, şiir, kompozisyon ve satranç dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Olgun Öner tarafından ödüllerinin verilmesi ve müzik dinletisi ile sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.