TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6552 Sayılı Torba Yasa Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 6552 Sayılı Kanun kapsamında bulunan borçların yeniden yapılandırılması ve diğer hususlar konulu “Torba Yasa Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.    
6552 Sayılı Torba Yasa Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Tunceli Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya SGK İl Müdürü Tahir Cevher, Milli Eğitim Müdür Vekili Yalçın Fırat, merkezde bulunan tüm okul/kurum müdürleri ve sorumlu memurlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yalçın Fırat 6552 Sayılı Kanun ile ilgili bilgilendirme toplantısı için burada bulunmaktayız okul ve kurumlarımızın SGK iş ve işlemlerinin düzgün yürümesi yönünde SGK İl Müdürlüğünden işin uzmanı arkadaşlar gerekli açıklamaları yapacaklar dedi.

SGK İl Müdürü Tahir Cevher ise yaptığı açıklamada 6552 sayılı kanun kapsamında işverenlerin pirim ve primle ilgili borçları sigortalıların primleri ve ihyası GSM  (Genel Sağlık Sigortası) prim borçları, idari para cezaları, ek karşılık primleri, SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) borçları yapılandırıldı.

Cevher, borçlar peşin yada 6,9,12,18 taksit halinde ödenmektedir. Kamu Kurumlarına 36 taksit, spor kulüplerine de 42 taksite kadar yapılandırıldı. Yapılandırmayla sigortalılar 30.04.2008 tarihli itibariyle durdurulan sigortalılık sürelerini ihya (Durdurulan Hizmetleri Geri Alma) yoluyla ödemek suretiyle hizmet olarak kazandılar. 60 günde faza prim borcu olmamak koşuluyla yaptıkları taksitlendirmenin ilk taksitini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabildiler. İşverenler borcu yoktur yazısı alarak ihalelere katılabildiler. İcra takibi ve haciz işlemlerine maruz kalmayarak teşviklerden yararlandılar dedi.

SGK İl Müdürü Tahir Cevher, gelir testine gitmemiş olanlar 31.03.2015 tarihine kadar SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) na başvurup gelir testi yaptırarak gelir seviyelerini tescil başlangıç tarihinden itibaren güncelleyebildiler. Ödenmemiş GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcu olanlar 31.05.2015 tarihine kadar başvurarak yeniden yapılandırma yapacaklar diye belirtti. Yaşar ÇİÇEK


Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.