TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Doğa Ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Eğitimi Verildi.

         Tunceli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğünce düzenlenen Aydın Adnan Menderes  Doğa ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Eğitimi Verildi.
Doğa Ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Eğitimi Verildi.

           İl Kültür Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen Doğa ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması seminerine Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, Şube Müdürü Metin Batur, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü Zooloji Anabilim Dalı Profesörlerinden Kurtuluş Olgun, Doç. Dr. Aziz Avcı, Dr. Emin Bozkurt ile Aydın Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni Dr. Hülya Olgun, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

        Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter İzleme Projesi” kapsamında Tunceli’de saha Çalışması yapan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü Zooloji Anabilim Dalı Profesörlerinden Kurtuluş Olgun, sürüngenler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ortaokul öğrencilerine eğitim verdi.

           Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğiyle İl Kültür Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Olgun, yaklaşık 600 öğrenciye Türkiye ve Tunceli’deki sürüngenler ve yapılan saha çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

         Tunceli’de 2014 yılında başladıkları “ Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında saha çalışması yaptığını anımsatan Olgun, Tunceli’de devam edecek çalışmalar neticesinde beklenenden daha zengin bir biyolojik çeşitlilik tespit ettiklerini vurguladı. Öğrenciler tüm canlıları korunması gerektiğini anlatan Olgun, “Şunu unutmayınız ki her canlının yaşama ve gelecek kuşaklara aktarılma hakkı vardır. Bunun için canlıları tanıyınız. Onlar hakkında kulaktan dolma fikirlere değil konunun uzmanlarına danışarak bilgi ediniz” dedi.

         Öğrencilerden biyolojik kaçakçılık için duyarlı olmalarını isteyen Olgun, “Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliği birileri tarafından yurt dışına kaçırılıyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu, toplumun canlıları tanımaları, doğada gelişi güzel dolaşan ve toplayıcılık yapan kişileri ilgili kurumlara bildirmelerinden geçiyor. Bu miras ve bunun gelecek kuşaklara aktarılması sizlerin elinde” diye konuştu. Konuşmanın ardından olgun, öğrencilerin sorularını yanıtladı.Yaşar ÇİÇEK

 

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.