TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Grand Şaroğlu Otelde Etkinlik Yapıldı

             3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne Bağlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Umudum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon  Merkezi ve Tunceli Bedensel Engelliler Derneği tarafından hazırlanan etkinlikle gerçekleşti.
Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Grand Şaroğlu Otelde Etkinlik Yapıldı

            Grand Şaroğlu Otel’de düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Serdar Arslantaş, Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ile  Yardımcısı Hüseyin Tunç,Vali Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zabit Durmuş,Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, kurum müdürleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

              Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zabit Durmuş, "Hak temelli bir politikanın benimsenmesi, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması, engellilerin topluma kazandırılması ve onların normal bir hayat sürmesi ancak ve ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda engelli vatandaşlara acıma duygularıyla yaklaşmak yerine onlar için kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır." dedi. Engelli vatandaşlara yönelik ülkemiz genelinde ve ilimizde yapılan çalışmalara değinen İl Müdürü Durmuş, "2006 yılında başlatılan evde bakım hizmeti uygulaması ile ülkemiz genelinde bugün yaklaşık olarak 450 bin engelli ve yaşlı vatandaşımız için evde bakım ücreti, 600 bin vatandaşımız ise engelli aylığı ödenmektedir. İlimizde ise 1110 engelli kişiye evde bakım ücreti ödenmektedir. 191 engelli vatandaşımıza da engelli kimlik kartı verilmiştir. Türkiye genelinde 87 yatılı bakım ve rehabilitasyon merkezinde 5 bin 747 engelli vatandaşımıza yatılı bakım hizmeti sunulmaktadır. Engelli Memur Seçme Sınavı sonrası 2012 ve 2013 yıllarında toplam 11 bin 180 engelli ilk defa memur olmuş 2014 yılında ise yaklaşık olarak 6 bin 287 engelli vatandaşımızın da kamu kurumlarına ataması yapılmış ve iş imkânı sağlanmıştır." diye konuştu.

         "Engelli Bu Projenin Neresinde Diye Kontrol Ediyoruz"

           Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ise, belediye olarak hayata geçirecekleri projeleri, engelli vatandaşları da düşünerek yaptıklarını söyleyerek, "Engelli vatandaşlarımızın sosyal ve iktisadi alanda yaşama katılmasının sağlanması, bütün kurumların görevidir. Bu noktada belediye olarak engelli vatandaşların yol, park, ulaşım engelinin ortadan kalkması, bize gelen bütün projelerde aradığımız özelliklerdir. Her gelen projeyi, engelli bu projenin neresinde diye kontrol ediyoruz. Engelli vatandaşlarımızın hayattaki engellerini kaldırmak için birlik içinde hareket etmemiz gerekir. " dedi.

           "Şarj İstasyonu İstiyoruz"

             Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şubesi Başkanı Hüsniye Karatağ ise yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların sorunlarına değindi. Karatağ, akülü araçların şarjlarının bitmesinden dolayı bazı engelli arkadaşların yollarda mağdur olduklarını ifade ederek, "Engelli arkadaşların aldıkları engelli maaşı kesinlikle yetersiz geliyor. Ailelerin çoğu, apartmanların üst katlarında oturuyor. Şu anda bazı arkadaşlarımız başkalarının kucağında evlerine çıkmak zorunda kalıyor. Başka bir sorun ise akülü araçların şarj sıkıntısı. Arkadaşlarımız dışarı çıktıkları zaman akülü araçların şarjları yolda bitiyor. Sayın valimizden ve belediye başkanımızdan çarşıda ve bazı mahallelerde şarj istasyonu yapmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.

              Program sonrasında organizasyonun düzenlenmesine katkı sunan Tuncelili İşadamı Bekir Gündoğan’a Tunceli Valisi Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak tarafından teşekkür plaketi verildi. Katkılarından dolayı Nejla Ergün´e plaketi, Vali Yardımcısı Serdar Arslantaş tarafından verilirken, Bedensel Engelliler Derneği Tunceli şubesi Başkanı Hüsniye Karatağ ise plaketini Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul´un elinden aldı.  Program, kahvaltı ve sonrasında düzenlenen bazı etkinliklerle sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.