TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fizik Öğretmenimiz CERN’e Davet Edildi

Atatürk Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Hasan Ali Tuncer 21-27 Ocak 2018 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek CERN(Nükleer Araştırmalar İçin Avrupa Konseyi) Türk Öğretmen Çalıştayı’ na katılacak. 
Fizik Öğretmenimiz CERN’e Davet Edildi

Öğretmenimiz yaptığı açıklamada “ CERN’ e gitmek bir fizik öğretmeni için en büyük hayallerden biridir. Bu hayalim gerçekleşeceği için oldukça heyecanlıyım. 8. si düzenlenecek olan TTP(Turkish Teacher Programme)  Türk Öğretmen Çalıştayı başvuruları 1-20 Ekim 2017 tarihlerinde yapıldı.  Online olarak yapılan mülakat ve çoktan seçmeli sınav elemelerini geçerek Türkiye genelinde 36 fizik öğretmeni katılımcısından biri olarak CERN’e davet edildim. 21-27 Ocak 2018 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek çalıştayda Parçacık ve Yüksek Enerji Fiziği ile ilgili bilgilerimizi  (Parçacık fiziği, Hızlandırıcı fiziği, Algıç fiziği, Astro fizik, Nötrinolar, Higgs, Bing Bang, Mikrodalga Arkafon Işıması, Karanlık enerji ve madde vb.)  yenileyeceğiz. Sunumlar, yerleşke gezileri,  sergiler,   uygulamalı çalışmalar vb. faaliyetlere katılacağız.  Dönüşte birikimlerimizi geleceğin fizikçileri, mühendisleri, bilişimcileri ve bilim insanları olacak olan öğrencilerimizle paylaşarak bilim elçiliği görevini yerine getirmeye çalışacağız”  dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu yaptığı açıklamada öğretmenimizin böyle bir etkinliğe katılımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmalarında başarılar diledi.

KISA BİLGİ:

        CERN, Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca; Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN´in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye´nin de aralarında bulunduğu 50 "gözlemci" üyesi vardır.  Bu Bilim Merkezi, Fizik Biliminin Lokomotifi olarak görülmekte olup gerek fizik gerekse mühendislik alanındaki çalışmalar sürekli olarak sınırları zorlamaktadır. İnsanlığın;  Evrenin oluşumu,  gelişimi ve maddeyi tanıma sonucunda teknolojiyi geliştirme macerası tüm hızıyla CERN de devam etmektedir. Yaşar ÇİÇEK

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.