Haberler İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy

“İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” münasebetiyle ilimiz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir program düzenlendi.

        

         12.03.2013 Salı günü saat 10.00’da İl Kültür ve Turizm Merkezi Konferans Salonunda, Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa Sayın Valimiz Hakan Yusuf Güner, Vali Yardımcıları Eşref Yonsuz, Ali Güldoğan, İl Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Ziya Polattaş, kurum müdürleri, Sivil Toplum Örgütleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

      

   İl Kültür Müdürlüğü Salonunda, Atatürk Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen program Ulu Önder Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, Atatürk Anadolu Lisesi Öğretmeni Burcu Aydın Toprakçı tarafından sunumu yapıldı. Öğrencilerin hazırladığı “Mehmet Akif Ersoy” adlı oratoryo ile devam eden program, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi veren Atatürk Anadolu Lisesi Öğretmeni Özkan Çiçekli’nin konuşmasının ardından okul öğrencilerinden Hüseyin Zengin” Şehitler Mersiyesini” Birgül Başak Bozkurt ise “Bülbül” adlı şiiri okudu.

        Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Milli Eğitim Müdürümüz Ziya Polattaş yaptı. Polattaş, “Milli kararlığın eşsiz bir şiire dönüştüğü, Türk milletinin sesinden çıkan ve Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dökülen, kendi ifadesiyle “Benim milletime en kıymetli hediyem” diye nitelediği İstiklal Marşımızın, bugün, Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 92. yılını hep beraber idrak ediyoruz” dedi.

        Milli Marşımız, milletimizin yüksek karakterinin temsil edildiği ve bu nedenle de “İstiklal Marşı” olarak anılma yüksekliğine erişmiş istisnai bir metindir… Türk Milletinin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir… Dünyada başka bir örneği yoktur. Şunu iyi biliyoruz ki, tarih bilincinin taşımayan, kültür değerlerinin ve kültür birikimlerinin farkında olmayan toplumların, ulus birliği içinde yaşama imkânları son derece sınırlıdır ve tarih, bunun acı örnekleriyle doludur. Bundan dolayıdır ki; Mehmet Akif’e ve İstiklal Marşımıza gösterilen ve gösterilecek saygıyla eşanlamlıdır. Köklerine bağlı ve geçmişinden güç alan kuşakların yetişmesi, bu anlayışın bütün kişi ve kurumlarda yerleşmesiyle mümkündür” diye belirtti.

        Mehmet Akif’e niçin İstiklal Marşı’nı Safahat’ında koymadığı sorulduğunda o büyük insan: “O Benim değildir. Ancak milletimindir.” diye cevapta bulunmuştu Mehmet Akif’in rahatsız bulunduğu Alemdağı’nda son günlerde bir grup üstadın ziyaretine gitmişler, Mehmet Akif bitkin bir halde yatağında yatıyordu. Konuşma esnasında söz İstiklal Marşı’na intikal ettirilmiş, gelen ziyaretçilerden biri: Acaba İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? Demiş, bu söz üzerine yatağında bitkin bir halde yatmakta olan Akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona;Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı’nı yazdırmasın” diye belirtti.

         Milli Eğitim Müdürümüz konuşmalarını şöyle tamamladı değerli şairimiz, abide insan Mehmet Akif’in temennisine yürekten iştirak ederek, milletimizin bir daha hiçbir zaman böyle zor günler yaşamamasını diliyor; kendisini, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyoruz” diye belirtti.

        Programda İstiklal Marşını okuyan ve davetlilere duygusal anlar yaşatarak büyük alkış toplayan Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencisi Sevcan Belis Aşlar aynı zamanda şiir okumada il birincisi olarak ödül aldı. Yaşar ÇİÇEK

 

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoyİstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy

 

 Yayın:12.03.2013 - Güncelleme:21.04.2014 - 11:16 - Görüntülenme:304