TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

  Tunceli´de  İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.    
İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

İstiklal Marşı´nın TBMM tarafından milli marş olarak kabulünün yıl dönümü dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda, tarih öğretmeni Hakan Yazar, İstiklal Marşı´nın sadece devleti ve milleti temsil eden bir şiir ve müzik eseri olmadığını, savaş şartlarında yazılmış bir destan olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: 

"Ülkemizin önde gelen şairlerinden biri olan İstiklal Marşımızın ŞairiMehmet Akif Ersoy aynı zamanda sanatını ve hayatını milletimizin var olma, varlığını devam ettirme ve milletler arasındaki hak ettiği yeri alma mücadelesine adamış, İstiklal Madalyası olan, üstün ahlak sahibi bir milli mücadele savaşçısı ve milli mücadelenin kalbi olan 1. Meclis´te Burdur Milletvekilidir. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere büyük çoğunluğu Milli Mücadele gazilerinin oluşturduğu 1. Meclis´in üyeleri tarafından seçilen ve Türk edebiyatının en güzel destanlarından biri olan İstiklal Marşımızın şiir olarak gücü ve etkisi, şairin yetenek ve birikimi kadar böyle bir dönemde yazılmasından, böyle bir yaşanmışlıktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bugünkü Türkiye´nin temelinde, ortak hafızasında ve duyarlığında İstiklal Marşı önemli be vazgeçilme bir yer tutar. Var olmakla yok olmak arasında bıçak sırtı bir zamanda yazılan ve kabul edilen bu şiir geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanı içinde barından ezeli ve ebedi bir sonsuzluk zemininde yükselir. Bundan dolayıdır ki, İstiklal Marşı resmi ve milli bir marş olmanın ötesinde büyük bir anlama sahip tarihi bir milli mutabakat belgesidir. Bu yüzden her zaman yeni, taze ve güzeldir. Bu yüzden bugün de coşkuyla, heyecanla ve gururla okuyoruz." Öğrencilerin şiirler seslendirdiği programda, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri verildi.

Etkinliğe, Tunceli Valisi Osman Kaymak, İl Jandarma Komutan Jandarma Pilot Kurmay Albay Atila Tamer, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Aykut Çelik, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Vali Yardımcıları Olgun Öner, Serdar Arslantaş, Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca,  kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Yaşar ÇİÇEK

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.