TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim’de İş Sağlığı Ve Güvenliği Toplantısı

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda ve müdürlüğe bağlı kurumlarda İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Müdürlerine yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.
Milli Eğitim’de İş Sağlığı Ve Güvenliği Toplantısı

            İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Arslan, Müdür Yardımcısı Yalçın Fırat, Şube Müdürü Sadık Şahin, başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatör İş Güvenliği Uzmanı (İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi) Taner Aydın, Sivil Savunma Uzmanı Sema Ekrem, Şef Zeynep Yakut, İşyeri Temsilcisi Yaşar Çiçek katıldı. Toplantının açılışında konuşan Müdür Yardımcısı Arslan, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği Birimini kurduklarını ve bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü il ve ilçe kurumlarına bağlı bin 107 okul ve kurumda İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü oluşturmak için ellerini taşın altına koyduklarını belirten Arslan, çalışma barışına katkıda bulunmak için ellerinden geleni hep birlikte yapmak durumunda olduklarını kaydetti. Arslan, “Hedefimiz Tunceli’de kamu kurumları arasında iş sağlığı ve güvenliği alanında lider kurum olmaktır. Bir an önce okul ve kurumlarımızda bu konu ile ilgili çalışmaların başlatılması acildir. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili herhangi bir acı olayla karşılaşmadan bütün tedbirleri almalıyız. Müdürlüğümüzde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun gereklerini uygulamalıyız” dedi.

           İş Güvenliği Uzmanı Taner Aydın, ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kurum yöneticilerine getirdiği yükümlülük ve sorumluluklara işaret ederek, risk analizleri ve acil durum planları hakkında açıklama yaptı. Okul ve kurumlardaki tehlikelerin belirlenmesi için risk değerlendirmelerinin yapılması gerektiğini dile getiren Aydın, okul ve kurumlardaki olası kazaların önüne geçmek için alınması gereken önlemler ve ilk yardım konularında bilgiler verdi.
            Toplantıda, okullarda iş sağlığı ve güvenliği konularında Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı genelge doğrultusunda öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için okul ve kurumlarına ait binalar ile eklentilerin uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının incelemesinin yapılması kararlaştırıldı. Okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması, talimata uygun olarak sağlık ve güvenlik açısından yeterliliğinin araştırılması, artırılması ve sürdürülebilirliğinde uygulamayı hayata geçirmek adına bir dizi karar da alındı. Yaşar ÇİÇEK

 

 

 

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.