TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Silahlar Değil, Bağlamalar Konuşsun”

        Tunceli Valisi Osman Kaymak Vali Yardımcısı Serdar Arslantaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca, kurum müdürleri ve vatandaşlarımızın da katılımı ile  Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevinde kursiyerlere bağlama hediye etti.
“Silahlar Değil, Bağlamalar Konuşsun”

          Tunceli´de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi Derneği tarafından imzalanan protokolle, cemevinde Bağlam ve semah kursları düzenlenecek. Vali Osman Kaymak, "Bundan sonra silahlar değil bağlamalar çatılacak" dedi.

  Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevinde verilen bağlama kursuna katılan kursiyerlere bağlama hediye ettikten sonra kursiyerler hatıra fotoğrafı çektiren Valimiz Osman Kaymak bir konuşma yaptı. Valimiz Osman Kaymak yaptığı konuşmada; “Değerli misafirler ve kıymetli basın mensupları hepiniz öncelikle hoş geldiniz. Böyle güzel bir etkinlikle sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Huzurun ve güzelliklerin olduğu bir ortamda birlikteliğin ve bütünlüğün devamlılığı için elimizden ne geliyorsa yapmak bizim görevimizdir. Bu bağlamda Cemevimizde düzenlenen etkinlikler de bunu bütünleyen ve birleştiren bir çatımızdır.

             Gençlerimizin Cemevlerinden uzak kalması, dinini ve  geleneklerini tam anlamıyla öğrenememesi bizleri üzmektedir. Bizlerde gençlerimizin ve çocuklarımızın inançlarını ve değerlerini daha iyi öğrenebilmeleri ve kopmamaları için bu tarz etkinlik ve programlarla elimizden gelenin fazlasını sergilemeye çalışıyoruz. Bu bağlamda bu çatı altında bağlamanın ve türkülerin bütünlüğü Aleviliğin daha iyi öğrenebilmesi ve yaşanabilmesi için bir vesile olacaktır. Silahların değil, bağlamaların konuştuğu bir toplumda kötülük ve  çirkinlik olmaz, kan akmaz, mutlu huzurlu ve barış dolu günler daim olur.

             Eski acıların yerini türkülerin ve bağlamanın alması gençlerimizin gelecekleri ve yaşamları için kalıcı bir temel taşı olacaktır. Bizlerde bu güzelliklerin devamı, huzurun ve barışın daim olması, munzur kentinin huzur kenti olması için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Yaşar ÇİÇEK

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.