TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB’dan Tunceli’ye 200 kişilik kız öğrenci yurdu

Tunceli’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılacak olan 200 kişilik kız öğrenci yurdunun temeli düzenlenen törenle atıldı.
TOBB’dan Tunceli’ye 200 kişilik kız öğrenci yurdu

Tunceli merkez Moğultay Mahallesi’nde TOBB tarafından yaptırılacak olan 200 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdunun temeli, Tunceli Valisi Osman Kaymak, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, bölge oda ve borsalar birliği başkanları, belediye başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aslanoğlu, kurum amirleri, iş adamları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı törenle atıldı.

Temel atma töreni öncesinde konuşan Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz, kentin ekonomik sorunlarına değindi.

Tunceli’nin tarihi, turistik zenginliklerinin yanı sıra ciddi bitki çeşitliliği ile yaban hayatı varlığına sahip olduğunu belirten Cengiz, “Bunca olumlu şeye rağmen TÜİK verilerine göre en mutsuz iliz. Umarım önümüzdeki süreç değişir bizler de mutlu bir il oluruz” dedi.

-Hisarcıklıoğlu, “En önemli yatırım eğitime yapılandır”

Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitime yapılan yatırımların önemini vurgulayarak, “Eğitim yatırımı bizim için ülkemiz için Tunceli için çok önemli. Ben bir iş adamıyım. İş adamı olarak yaptığınız her yatırımın bir riski vardır. Kar da edersiniz, zarar da edersiniz. Bir yatırım var ki kesinlikle zarar etmezsiniz. O da eğitime yaptığınız yatırımdır. Eğitime yaptığınız yatırımda hem siz kazanırsınız hem şehriniz kazanır hem de ülke kazanır. Çünkü insana yapılan yatırım en büyük yatırımdır. En büyük sermaye sakın inanmayın ne petrol ne doğalgaz ne altın. Eğitimli  insan gücü. Eğitimli insan gücü olan ülkeler diğer ülkelerin her zaman için önünde. Bunu da en iyi Tunceli bilir. Bu açıdan Tunceli’yi; Tuncelilileri tebrik ediyorum. Kendisine yakışan bir işi yapıyor” dedi.

Barındırılacak kız yurduna ilişkin de konuşan Hisarcıklıoğlu, “İnşallah burası Türkiye’nin en başarılı kızlarımızı barındıracak. İnşallah Türkiye’nin en başarılı kızları buradan çıkacak. Kızı eğitmek çok önemli. Bir erkeği eğitirseniz bir kişiyi eğitirsiniz. Ama bir kızı eğitirseniz bir aileyi eğitirsiniz. Bir aileyi eğittiğiniz zaman da toplumun tamamını eğitmiş olursunuz. Kızların eğitimi onun için önemli. Bu da gelişmiş ülkelerle en büyük farkımız. Bugün Batı ülkelerine bakıyoruz iş gücüne katılım oranı kadınlarda yüzde 50, bizde maalesef bunun yarısı. İş dünyasına bakıyoruz bundan daha da kötü. Yüzde 8’ler oranında” diye konuştu.

-Tunceli Valisi Osman Kaymak, “ilde okur yazar oranı çok yüksek”

Tunceli’de okur yazar oranının çok yüksek olduğunu ifade eden Tunceli Valisi Osman Kaymak, “Son 4 yıldır TEOG’da Türkiye birincisiyiz. Üniversiteye giriş sınavlarında ilk 10’dayız. Tuncelililer, aydın insanlar. Eğitim öğretime önem veren insanlar. Ailedeki çocuk sayısı az. Burayı Güneydoğu’dan ayıran özelliklerden biri de bu. Aileler bilinçli, çok çocuk yapmıyor. Az yaptıkları çocuğu da en iyi şekilde eğitmeye çalışıyorlar. Aslında başarıdaki sırlardan biri de bu” dedi.

Yurdun özellikle ilçe ve köylerden gelen kız öğrenciler için önemli olduğunu dile getiren Kaymak, “Bu yurt büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Yurdumuzun ilimize hayırlı olmasını diliyor; emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurban kesimiyle yurdun temeli atıldı. 4 bin 50 metrekare alan üzerine bodrum artı 4 kat şeklinde yapılacak olan yurt 6 milyon liraya mal olacak. Yurdun en kısa sürede bitirilmesi planlanıyor. Yaşar ÇİÇEK

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.