TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli’de Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Karaman´da maden ocağında meydana gelen su baskını olayı sebebiyle buruk bir şekilde kutlanan Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, 29.10.2014 günü saat 09.00`da Valimiz Osman Kaymak’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. 
Tunceli’de Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

 Hükümet Konağı önünde devam eden kutlama programına   Vali Osman Kaymak, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Çardakcı, 4.Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Osman Altınkaya, Vali Yardımcıları, Olgun Öner, Serdar Arslantaş,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Pilot Kurmay Yarbay Atila Tamer, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, er ve erbaşlar, emniyet personeli ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.  

Vali Osman Kaymak Valilik bahçesindeki protokol Üyelerinin, askerlerin,  emniyet mensuplarının, öğrencilerin ve vatandaşların bayramlarını kutladı ve selamlayarak tören alanına geçti.   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile devam eden kutlama programında konuşan Valimiz Osman Kaymak yaptığı açıklamada,

 “Saygıdeğer mesai arkadaşlarım, Kıymetli  Tuncelililer, ve sevgili gençler:

Türk Milletinin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 91. yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ü, O´nun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet ve şükranla anıyoruz. Her köşesi işgal edilmiş vatanımızda tam bağımsız, çağdaş ve uygar bir devlet kurmak hiç de kolay olmamıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşı; Her türlü yoksulluk ve imkânsızlık içerisinde başarılmış örnek bir mücadeledir. Dünyadaki pek çok ulusun özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği insan hak ve hürriyetlerine dayanan rejimlerin en faziletlisi olan Cumhuriyetin ilanıyla, ülkemiz dünya ulusları arasındaki onurlu yerini almıştır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır.

29 Ekim 1923, Türk tarihi içinde en önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti  güçlü bir devlet olarak Mustafa Kemal Atatürk´ün ilke ve inkılâpları ışığında Türk milletinin hizmetinde olmaya devam etmektedir. Atatürk ve arkadaşlarının bizlere emanet ettiği cennet vatanımızın kıymetini ve Cumhuriyet idaresinin değerini iyi bilmek ve ona en iyi şekilde layık olmak zorundayız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda, Mustafa Kemal Atatürk´ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için çalışmak, ama çok çalışmak zorundayız. Bilimde, teknikte, sanayileşmede, ekonominin her alanında alın teri dökmek, başarılı olmak ve üretmek mecburiyetindeyiz.

Bugün Türkiye insan hakları, kişi hak ve hürriyetleri, fikir ve ifade özgürlüğü, teşebbüs hürriyeti başta olmak üzere hukukun birçok alanında önemli reformlar yaparak, insanlarının çok daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamasının sağlam altyapısını oluşturmuştur.

Cumhuriyetin 91. yıl dönümünde geriye baktığımızda kuruluşundan bugüne ülkemizde her alanda çok önemli değişimlerin, dönüşümlerin ve gelişimlerin sağlandığını bariz bir şekilde görmekteyiz. Bugün her bakımdan kendine güvenen, istikbale umutla bakan, bölgesinde güven ve istikrar unsuru olarak model alınan, dünyada sözü dinlenen bir ülkenin vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşamaktayız."

 

Sevgili gençler;

Cumhuriyetimizin kuruluşunu iyi bilmek, o kuruluştaki gerçeği anlamak ve anladığınız şeyi hayata katmakla, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını daha anlamlı hale getireceğinizden hiç kuşkum yoktur. Mustafa Kemal Atatürk; "Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir" sözüyle Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Bu emanete sahip çıkınız. Yakın tarihimizi çok iyi öğrenip dersler çıkarınız.

Aziz Şehitlerimiz; Sizler, egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolü bayrağımıza renk oldunuz. Sizlerin feragat ve fedakârlıklarını büyük bir gururla daima yüreğimizde taşıyacağız. Bu duygu ve Düşünceler içerisinde; Cumhuriyetimizin 91. yılına ulaşmanın gururunu ve onurunu yaşarken Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyoruz.

Bir kez daha Cumhuriyetimizin 91. yılını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

 Günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunması ile devam edilen törende, Vali Osman Kaymak, okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.  Resmi geçiş töreni ile tören sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

 

 

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.