TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli’de ilk defa özel eğitim ve iş uygulama okulunda karne töreni düzenlendi

Tunceli’de 96 okulda eğitim öğretim gören 9 bin 836 öğrenci, düzenlenen törenlerle karnelerini aldı.
Tunceli’de ilk defa özel eğitim ve iş uygulama okulunda karne töreni düzenlendi

Tunceli merkezde bulunan Özel Eğitim İş Uygulama Okulu’nda ilk defa karne töreni düzenlenirken, törene Tunceli Vali Yardımcısı Hasan Çiçek, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Battal Kanbay, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ramazan Barın, Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu, Milli eğitim Müdürlüğü idarecileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Karne töreninde konuşan Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu, örgün eğitim alanında son zamanlar iyi bir yere geldiklerini belirterek bunun kendileri için mutluluk verici olduğunu söyledi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör’ün 81 il arasından Tunceli’deki karne törenini seçmesinin kendileri için anlamlı olduğunu ifade eden Aslanoğlu, “özel eğitimin yanı sıra rehberlik hizmetlerinde de ilimizi istenilen noktaya getirmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu konuda sayın genel müdürümüzün maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz” dedi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ise törende yaptığı konuşmada ziyareti kapsamında kentteki okul ve sınıfları gezdiğini belirterek, “Özel eğitim alanında çalışkan bir öğretmen kitlesinin yanı sıra son derece ilgili bir veli kitlesiyle karşılaşmak beni son derece memnun etti. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz bakanlığımızın önceliğidir. Onların eğitim ihtiyacının daima öncelikli olması, onların eğitim ihtiyaçları için yeni stratejiler üretmemizi gerektiriyor. Bakanlığımız okul öncesi eğitim de zorunlu hale geldiğine göre 0-23 yaş arasında neredeyse bütün özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitim sistemi içinde olmasını önemsemektedir. Özel eğitim öğrencilerimizin okullaşma oranının gün geçtikçe yükseldiğini görüyoruz. Bu oran son on yılda 4-5 kat arttı. Okullaşma orunlarını sağladığımız gibi bu öğrencilerimizi daha nitelikle eğitim almasını temin etmekteyiz. Özel öğrencilerimize sadece okullarda vakit geçirecek ortamları yaratmak yeterli değildir. Onları okullarımızda mesleki eğitime tabi tutup meslek sahibi olmasını sağlamak hedefimizdir. Engelli olmak meslek sahibi olmaya engel değildir. Okullarımızda ikinci hedefimiz bütün öğrencilerimizin çeşitli alanlarda kendi kendilerine yetebilecekleri bir mesleğe intisap etmelerini sağlamaktır. Bu açıdan özel eğitim ve mesleki eğitim merkezlerimizde şimdilik 18 farklı alanda engelli öğrencilerimizin eğitim görebilecekleri meslek edinebilecekleri branş ve alanlarımız mevcuttur. İllerimizde, ilçelerimizde, okullarımızda, okullarımızın olmadığı yerde özel eğitim sınıflarında bu öğrenciler için mutlaka meslek sahibi olmasını önemsiyoruz. Tunceli’de özel eğitim okulu olarak iş uygulama okulumuz var. Milli Eğitim Müdürlüğü ile müzekkere yaptık bir de mesleki eğitim merkezi açılacak. Biz de destekleyeceğiz. Bu mesleki eğitim merkezimizde artık öğrencilerimiz meslek edinmenin yoluna girmiş olacaklar. Çeşitli okullarımızda özel eğitim sınıflarımızın olduğunu gördük. Bu sınıfların standart ve niteliklerinin iyi olduğunu gördük. Ancak biliyorsunuz ki iyinin düşmanı daha iyidir. Biz bu iyi sözüyle yetinmeyeceğiz. Buradaki eğitim ortamlarımızı daha da iyi hale getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Törende son konuşmayı yapan Tunceli Vali Yardımcısı Hasan Çiçek, öğrencilerin hayata hazırlanması konusunda bütün kaynakları seferber ettiklerini söyledi.

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla valilik ve belediye olarak çalışma yürüttüklerini kaydeden Çiçek, “özellikle ana arterleri görme engellilere uygun hale getirmek için engelli bantları koyduk. Kamu kurum ve kuruluşlarına engelli rampaları, asansör, WC ve lavabolara öncelik verdik. Engelliler için araç alımı konusunu önümüzdeki dönemde belediye meclisinin gündemine aldık. Bir engelli aracı alarak engellilerimizin hem sosyal ihtiyaçlarının hem hastane, kamu kurum ve kuruluşlarına gidiş gelişlerini kolaylaştırmayı planlıyoruz. Eğitim öğretim alanında büyük özveriyle çalışan idareciler, öğretmenler ve veliler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından merkezde eğitim gören 36 öğrenciye karneleri verildi.

 

Tören, merkezde eğitim gören öğrencilerin gösterilerinin ardından konuklara yapılan ikramla sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

09-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-2017

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.