TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli’de İlköğretim Haftası Kutlandı

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı korurken şehit olan Tuncelili Polis Memuru Nedip Cengiz Eker´in isminin verildiği okul düzenlenen törenle açıldı.
Tunceli’de İlköğretim Haftası Kutlandı

Tunceli´de İlköğretim Haftası bir dizi etkinlikle kutlandı. 2016-2017 eğitim öğretim yılı kutlamaları Saat 09:00’da Valilik binası önünde Atatürk Anıtı’na Okullar adına İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu tarafından çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çelenk Törenine, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aslanoğlu, Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kutlamalar kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı korurken şehit düşen Tuncelili Polis Memuru Nedip Cengiz Eker´in isminin verildiği okul, Vali Osman Kaymak, Vali Yardımcısı Hasan Çiçek, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu, kurum amirleri, öğretmen, öğrenci ve velilerin katıldığı törenle açıldı.

Okulun açılış kurdelesini kesmeden önce kısa bir konuşma yapan Vali Osman Kaymak, "Bu okul, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi FETÖ terör örgütü tarafından kullanılıyordu. Okula el koyduk. Bundan sonra burası Şehit Nedip Cengiz Eker ismini yaşatacak. İlimize hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Açılışın ardından sınıfları gezerek öğretmen ve öğrencilerle sohbet eden Vali Kaymak, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Vali Kaymak, daha sonra Vali Mehmet Ali Türker Ortaokulu Konferans Salonu´nda İlköğretim Haftası nedeniyle düzenlenen programa katıldı.

Vali Mehmet Ali Türker İlkokulu salonunda düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Aslanoğlu konuşmasında “Geleceğimizin şekillenmesinde ve ülkenin kalkınmasında eğitim-öğretimin önemi gün geçtikçe artarken; yeni bir eğitim-öğretim döneminde geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli çocukların vatanını, milletini seven, bilinçli, milli ve manevi değerlerine bağlı, evrensel konuları takip eden, doğru düşünüp, sağlıklı karar veren bireyler olarak yetiştirmeniz bizlerin en büyük isteği ve beklentisidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Cumhuriyet sizden fikri hür,  vicdanı hür, İrfanı hür yeni nesiller ister.” Demiştir.

 Sevgili çocuklar;

bizler sizleri öğretmenlerin verdikleri bilgi ve becerilerinizi geliştirmenizi; derslerinizi zamanında takip etmenizi istiyoruz. Bizler okullarımızı sizlere en iyi şekilde eğitim ortamı olarak sağlamak için fiziki mekân, araç ve gereç, çeşitli ders materyallerini temin ederek sizlerin iyi bir eğitim almanızı sağlamaktayız. Devletimiz tarafından kitaplarınız her yıl olduğu gibi bu yılda ücretsiz olarak dağıtılarak sizlere teslim edilmiştir. Sizlerden isteğimiz iyi birer birey olarak vatanımıza sahip çıkarak geleceğimizi size emanet etmektedir. Bu itibarla ilimizde her türlü eğitim-öğretim ortamını sağlayan, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Osman Kaymak olmak üzere, eğitim camiası olarak sonsuz saygı ve şükranlarımızı arz ederim. Eğitim kurumlarımızdan desteğini esirgemeyen diğer kamu kurumlarına teşekkür ederim dedi.

İlköğretim haftası açılış programında konuşan Vali Kaymak, hizmete açılan ortaokulunun 15 Temmuz´da darbe girişiminde bulunan Fettullahçı terör örgütünden el konularak alındığını ve vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi. Okulu gezerek yetkililerden bilgiler alan Kaymak, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtarak, İlköğretim Haftası kutlama programının düzenleneceği Vali Mehmet Ali Türker İlkokulu Konferans Salonuna geçti.

Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Kaymak, Tunceli´de 987 öğretmen, 94 okul ve 9434 öğrenciyle eğitim öğretime başlanıldığını söyledi. Tunceli´de eğitimde alınan başarılarda öğretmenlerin katkısının çok büyük olduğunu ifade eden Kaymak, "Biliyorsunuz 3 senedir Tunceli TEOG´da Türkiye birinci. Bundan dolayı biz gurur duyuyoruz. Liselerde de daha önceki yıllar 30. sıralardaydık, son yıllarda ilk 10´a girmiş durumdayız. Bu da bizim için büyük gurur vesilesi. Tabi liselerde aynı başarıyı sağlamamanın sebeplerini araştırdığımızda bizim başarılı öğrencilerimiz il dışına gitmekte TEOG sınavlarıyla iyi Fen Liselerini kazandıkları için. Birde maalesef şunu da söylemem lazım, örgütün lise öğrencilerini ders dışı siyasi alanlara çekmesi nedeniyle başarının düştüğünü düşünüyorum." dedi.  

Okullarda sadece eğitim öğretim yapılması gerektiğini vurgulayan Vali Kaymak, şunları söyledi: "Okullar bazı siyasi ideolojik akımların arenası haline gelmemeli. O anlamda öğretmenlerimizden isteğimiz lütfen çocuklarımızı milli eğitim müfredatı çerçevesinde onların iyi bir Türk vatandaşı olarak, iyi bir yurttaş olarak sağlamalarıdır. Bu konuda gayret gösteren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Biz Tunceli Valisi olarak son yaşanan süreçte Tunceli halkının, Tuncelili öğretmenlerin dışarıdaki algıda, dışarıdan bakıldığında sanki hepsinin PKK´lı olduğu yönünde maalesef dışarıda bir algı var. Bu çok yanlış, Tunceli´ye yapılan en büyük haksızlık. Biz bunu anlatmaya düzeltmeye çalışıyoruz."

Tunceli´de terör örgütlerine yönelik operasyonların devam ettiğini ifade eden Kaymak, şunları söyledi: "İlimizde kırsalda maalesef kırsalda teröristler var ve bunlar şehirde bazı kişilerden destek alarak bu bölgede terör faaliyetleri sürdürüyorlar. Onlarla mücadelemiz acımasızca devam edecek. Onların bu şehir üzerindeki baskılarını, bu halk üzerindeki baskılarını kaldırmak için en iyi şekilde mücadelemiz devam edecek. İnşallah onların hakkından geldikten sonra bu şehir her şeyin en iyisine layık. Halkımız korku, panik içerisinde kendilerini ifade edemiyorlar. Tüccarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız olsun hepsinin üzerinde bir baskı olduğunu düşünüyorum. Bu korkunun inşallah kısa zamanda kalkması halinde göreceksiniz Tunceli eğitimde olduğu gibi her alanda turizmde, sanayide, ticarette değişik alanlarda da başarısını sürdürecektir. Bizler Tunceli Valiliği olarak halkımızı seviyoruz. Halkımızın huzur, mutluluğu için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz."  

Valilik olarak Tunceli´de önemli yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Vali Kaymak, Tuncelililerinde yapılan yatırımlara sahip çıkmasını ve destek vermesini beklediklerini, halkın devletine sahip çıkması ve devletine milletine bağlı olması durumunda Tunceli´nin bundan çok büyük kar sağlayacağını belirtti.

Velilere seslenen Vali Kaymak, velilerin terör denen belayı bir tarafa bırakarak ülkenin geleceği olan çocukları huzur içerisinde en iyi şekilde geleceğe hazırlamaları gerektiğini söyledi. Devlete başkaldıran, devlete silah çeken insanlarla ve onlara yardım edenlerle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Vali Kaymak, "Sadece silah çekenler değil, onlara yardım edenlerde kim olursa olsun bunun cezasını çekecekler. Onun için lütfen herkes safını belirlesin. Devletin ekmeğini yiyerek terör örgütüne yardım etmek akıl mantık işi değildir. Hepimiz ekmek peşindeysek, lütfen o manada da devletimizle beraber olmayı sürdürelim." dedi. Tunceli´nin son yıllarda TEOG sınavlarında önemli başarılar aldığını anımsatan Vali Kaymak, şunları kaydetti: "Biz şöyle bir proje yaptık.

Tunceli´nin TEOG´daki başarısının sırrı nedir diye bize zaman zaman soruluyor. Bunu da biz bir proje çerçevesinde Fırat Kalkınma Ajansından ödenek ayırdık. Markalaştırıp bütün Türkiye´ye anlatmak istiyoruz. Şüphesiz burada öğretmenlerimizin katkısının çok büyük olduğunu biliyoruz. Sınıf başına düşen öğrenci sayısının az olması, velilerimizin duyarlılığı. Özellikle ben velilerimize çok teşekkür ediyorum. Velilerimizin duyarlılığı başarıda önemli bir etkendir. Birde şunu söylüyorum, Munzur´un suyu çocuklarımızı zeki kılmakta, zeki çocukların olduğu Tunceli´nin eğitimdeki başarısı devam ediyor. Ondan dolayı da öğrencilerimizi tebrik ediyorum."

Program konuşmaların ardından şiirlerin okunması ve müzik dinletisi ile sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

22-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-2016

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.