TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Sonel: “Bilim Yolunda Yapılan Bütün Çalışmaları Destekliyoruz”

Vali Sonel, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı´nın Açılışını Yaptı…  Tunceli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel tarafından açıldı.
Vali Sonel: “Bilim Yolunda Yapılan Bütün Çalışmaları Destekliyoruz”

Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Vali Yardımcısı Selçuk Yosunkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aslanoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerin katıldığı açılışta, öğrencilerin öğretmenler eşliğinde hazırladığı İskelet Modeli, Atom Modeli, Kalp Modeli, F Klavye ve Q Klavye Arasındaki Farklar, Yağmur Çamaşırları Islatmasın, İki Dirhem Bir Çekirdek, Üfürük Ölçer, Farklı Işık Renkleri ve Çuha Çiçeği, Yağlı Boya Tablonun Gizemi, Munzur Suyun ve Baraj Suyunun içile bilirlik Açısından Karşılaştırılması, Genleş Lastik, Büzül Lastik, Isı fanus Acaba Ne Demek, Bitkinin Köklerindeki Gizem, Islanmayan Kâğıt, Ayaktan Çıkmayan Ayakkabı, Isıtmalı Çorap, Çekmeceli Bardak Altlığı, Powerbank Şapka, Alevlerin Dansı gibi projeler, sergilendi.

Sergi, TÜBİTAK 4006 Projesi adı altında toplam 29 öğrenci, 12 öğretmen 1 rehber öğretmen ile proje yürütücüsü Eli Ekber Yavuz eşliğinde hazırlandı.

Projelerin amacına yönelik yapılan açıklamada;  bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak ve yaşayarak öğrenilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Sergilenen projeleri tek tek inceleyerek fuar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Sonel öğrencileri tebrik ederek projelerin ortaya çıkmasında emeğini ve enerjisini harcayan öğrencileri, onları destekleyen ve teşvik eden öğretmenleri ve okul idarecilerini tebrik etti.

Vali Sonel, “öğrencilerin kendilerine olan özgüveninin artmasında bu tür etkinliklerin önemli olduğunu ve bilim yolunda yapılan bütün çalışmaları önemsediğini ve desteklediğini” sözlerine ekleyerek sergi alanından ayrıldı. Yaşar ÇİÇEK

02-05-201802-05-201802-05-2018

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Mah. Elazığ Karayolu üzeri - (0 428) 213 24 85 / 86 / 87 / 88

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.