TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Eğitimde Deneyim Aktarım Günleri'' Başladı

''Eğitimde Deneyim Aktarım Günleri'' Başladı

Müdürlüğümüz tarafından eğitim-öğretimde başarılı olmuş ufuk açıcı uygulamaların yönetici ve öğretmenler arasında transferinin sağlanarak sınıflarda uygulamalarını sağlamak amacıyla yürütülecek olan ''Eğitimde Deneyim Aktarım Günleri'' projemizin açılış toplantısı, Valimiz Sn. Mehmet Ali Özkan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Gürsel Ekmekci, ilçe milli eğitim ve şube müdürlerimiz, il merkez ve ilçelerdeki okul müdürlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sn. Gürsel Ekmekci, projeyi tanıtarak projenin eğitim camiamız için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Valimiz Sn. Mehmet Ali Özkan projemizin açılış toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Bir öğretmenin gelişi ile hayatım değişti''

''Kıymetli mesai arkadaşlarım, tüm alanlarda olduğu gibi eğitim-öğretim alanında da başarılı olmuş deneyimlerin paydaşlarınızla paylaşılması ve çoğaltılması oldukça önemli. Kamuda çalışan bizlerin, işimizi keyifle yapmamızı ve yapılan işten en yüksek verim almamızı sağlayan bazı incelikler, dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bu proje vesilesi ile ben de kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Zaman zaman bir araya geldiğimizde kendi eğitim hayatımı sizlere anlatıyorum. Bugün burada sizlerin karşısında konuşan kişi olmamı sağlayan kişi ilkokul öğretmenimdir. Her zaman söylüyorum, ilkokul öğretmenimin yol göstericiliği, örnek davranışları ve bizleri yetiştirmek için almış olduğu sorumluluk ile eğitim hayatımı başarı ile tamamladım. ''

''İnsanı iyi yetiştirdiğiniz sürece sürekli sistemi konuşmazsınız.''

''Değerli arkadaşlarım, insan yetiştirmenin, onu eğitmenin ülke kalkınmasındaki en önemli iş olduğunu düşünüyorum. Aslolan her zaman eğitimdir, öğretmendir. İnsanı iyi eğittiğiniz sürece, sürekli sistemi konuşmak ve kanun yapmak zorunda kalmazsınız. Öğretmenlik ve idareciliğin ortak paydaları olsa da elbette burada birbirinden farklı iki kavram söz konusu... İdarecilikte sabırlı, azimli, dirençli olmak ve ciddi anlamda işinize vakit ayırmanız gerekir. İdarecilik zor olanı yapmaktır ve idarecinin yaptığı işi sürekli ileriye götürmek gibi bir sorumluluğu vardır. İdareci, sorumluluğu üstelenen kişidir. Bulunduğunuz yere farklı, düzgün bir işleyiş getirebiliyor; öğrenci, öğretmen ve velileriniz 'mutlu' ise siz oraya bir şeyler katabilmişsiniz demektir. İdarecilikte en çok önemsediğim şeylerden biri de nezakettir kıymetli mesai arkadaşlarım. Nezaket, sizinle çalışan herkesi olumlu yönde etkiler. Kamuda nezaket ve protokol kurallarının insan ilişkilerinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu iki kavram ile ortaya çıkacak sorunları da en düşük seviyeye indirirsiniz. Çalışma hayatınızda bunlara dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca kamuda çalışan tüm çalışan tüm mesai arkadaşlarımın tabi oldukları kanunu okumaları gerekliliğine inanıyorum. Eğitimciler için konuşmam gerekirse yakında çıkan Öğretmenlik Meslek Kanunu tüm öğretmen ve idareci arkadaşlarımın okumuş olmasını temenni ediyorum. Mevzuata hakim olmak idareciliğin kuşkusuz en önemli unsurlarından biridir.''

Valimiz Sayın Mehmet Ali Özkan'ın çalışma hayatından örnekler vererek yaptığı konuşmasının ardından projemizin açılış toplantısı sona erdi. Proje, yöneticiler arasında yönetime dair sorunlar ve çözüm önerileri; öğretmenler arasında ise öğretim yöntem ve teknikleri, öğretim materyalleri geliştirme, sınıf yönetimi, öğrenci-veli iletişimi konularında Müdürlüğümüzün belirlediği program dâhilinde öğretmen ve yöneticilerimizin bir araya gelerek paylaşım yapması ile devam edecektir.

25-02-202225-02-202225-02-202225-02-202225-02-2022

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.