TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Haftası İlimizde Etkinliklerle Kutlandı

 Hayat Boyu Öğrenme Haftası İlimizde Etkinliklerle Kutlandı

Bakanlığımıza bağlı her tür ve seviyedeki resmî ve özel eğitim kurumlarının tabi olduğu Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler 15.10.2020 tarihli ve 31275 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklik ile Haziran ayının ilk haftası "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak belirlenmiş olup 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ilk defa kutlanacaktır.

Hayat Boyu Öğrenme etkinliklerinin, örgün eğitimin dışında kalan bireylere hitap eden bir yönü olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bakanlığımız, eğitimin hayat boyu devam eden dinamik bir süreç olduğu vizyonuyla, "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" faaliyetleri ile farkındalık yaratıp kamuoyunun dikkatini konuya yoğunlaştırmasını amaçlamaktadır.

İlimiz özelinde yaygın eğitim kurumlarımız ise; ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın istihdamını desteklemeye katkı sağlayan, kalite ve verimliliği artıran, hizmet tekrarını önleyen, kaynakları etkili kullanan, okul dışındaki bireylerin akademik ve sosyal becerilerini geliştirmeye imkân sunan resmi, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı amaçlamaktadır. Bu kadar geniş alana hitap eden "Hayat Boyu Öğrenme" faaliyetleri çok iyi yönetilmelidir. Yani yerel potansiyelin ekonomiye dönüştürülmesinde, Tunceli'nin otantik ve doğal yaşamının getirdiği ürünlerin, turizmin hizmetine sunulacak şekilde sistematik ve nitelikli olarak üretilebilmesi, ilimizin kalkınması açısından kurslarımızın güncel ihtiyaç analizleri ile şekillenmesi zaruret haline dönüşmüştür.

Bu bağlamda Müdürlüğümüzce 1-7 Haziran tarihlerinde düzenlenen etkinliklerimiz ile bireysel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayan hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması sağlanmaya çalışılacaktır. Bu kapsamda; her tür ve seviyedeki resmî ve özel eğitim kurumlarında sınıf içi, sınıflar arası, eğitim kurumu düzeyinde ya da eğitim kurumu dışında okul-veli iş birliğinde gerçekleştirilmesine yönelik sosyal etkinliklerin planlanması, hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkes için eğitim anlayışıyla "Hayat Boyu Öğrenme Haftası"nın kutlanması ve hayat boyu öğrenme kurumlarımızın tanıtılması amacıyla etkinliklerimiz hafta boyunca Covid-19 kapsamında gerekli tedbirler alınarak sürdürülecektir.

2021 Yılı Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri MEB Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa SAFRAN'ın çevrim içi teşrifleri , Valimiz Sayın Mehmet Ali ÖZKAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Gürsel EKMEKCİ ve ilimiz protokolünün katılımıyla yıl içerisinde yapılan ürünler stantlarda davetlilerin beğenisine sunuldu.

2020 Yılı (01.01.2020/31.12.2020)  tarihleri arasında 386 kurs ile 6951 kursiyere ulaşılmış olup bu kursiyerlerimizden 2694 tanesi belge almaya hak kazanmıştır. 2020 Hayat Boyu İzleme Değerlendirme raporunda nüfus ve kursiyer verileri kullanılarak yapılan hesaplama sonucunda ilimiz Türkiye genelinde sekizinci sıradadır. 2021 yılı izleme değerlendirme sürecinde ise ilimiz ilk üçe girmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca hayat boyu öğrenme etkinliklerimiz bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonunda ele alınan Hayat Boyu Öğrenme alanında aşağıdaki hedeflerin hatırlatılmasında eğitsel, kültürel ve sosyal olarak yarar sağlayacaktır.

1)Başta çocuk ve kadına yönelik olmak üzere şiddetle mücadele bağlamında farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesi,

2)Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlılıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimlerinin yaygınlaştırılması,

3)21. yüzyıl becerileri arasında yer alan çoklu okuryazarlıklara (dijital, finansal, sağlık, ekoloji ve sosyal medya gibi vb.) ilişkin farkındalık ve beceri eğitimlerinin planlanması.

01-06-2021

01-06-2021

 01-06-2021

 

 

 

 

 

 

 

01-06-2021

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.