TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Pertek İmam Hatip Ortaokulu'nda " Genç Sadâ Kur'ân-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" Bölge Finali Düzenlendi

Pertek İmam Hatip Ortaokulu'nda

Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya,

Elazığ ve Tunceli illerinden 19 öğrenci ve 15 öğretmenin katılımıyla düzenlenen Bölge finalinde konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Gürsel Ekmekci şu ifadelerde bulundu: Bugün Bakanlığımız Din Ögretimi Genel Müdürlügünün talimatlaryla "Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" bölge finalini gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu vesileyle hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Bilindigi gibi eğitim-öğretim hizmeti artık sadece dört duvar arasında gerçekleştirilen bir süreç değildir. Günümüzde "Her yer sınıf, her an eğitim" anlayışıyla eğitim-öğretim hizmetlerinin verilmesi gerektiğini düşünüyor, bu anlayışla görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bugünkü etkinliğimiz de bu anlayışın bir sonucudur. Ayrıca çok iyi bilinmelidir ki eğitim sadece akla hitap etmez, etmemelidir. Eğitim hem akla hem de gönüle hitap etmelidir. Bu anlayışla bizler hem aklı selim hem de kalbi selim nesiller yetistirme çabası içerisindeyiz.

Burada güdülen amaç hem öğrencilerin beynini hem de gönüllerini gelistirip dengeli, şahsiyetli ve uyumlu nesillerin yetişmesini sağlamaktır.

Kutsal kitabımız okunduğunda görülecektir ki muhatabı insan, hedefi ise erdemli, şahsiyetli ve imanli nesiller yetiştirmektir. İslam tarihinin altın çağı diye bilinen as saadete bakıldığında erdemli toplumun ihsası Kur'an- Kerim ve hadisler ışığında gerçekleşmiştir. Diğer bir ifadeyle eğitimle gerçekleşmiştir. Burada müfredat Kur'an-ı Kerim,uygulayıcısı, ögretmeni ise Hz. Muhammed(a.s.) olmuştur. Müslümanların tarihine bakıldığında eğitime dair insanlığa armağan edilen birçok uygulamayı bulmak mümkündür. Günümüzde insan yetistirmede Kur'an-ı Kerim ve hadislerden faydalanmamız gerektiği hususunu bir daha düşünmenin elzemiyet derecesinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü aklı selim ve kalbi selim olmak bunu gerektiriyor.

Kutsal kitabımızda Yüce Yaradan ilmin önemini "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu!" ayetiyle dikkat çekerken sevgili peygamberimiz de eğitim-öğretimin önemini "Ya alim ol ya talebe ol, ya dinleyenlerden ol yahut bunları sevenlerden ol, beşincisi olma helak olursun." hadisi şerifiyle  vurgulamıştır.

Bu duygu ve düsüncelerle bölge yarışmamızın ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederken, bu etkinliğin hayat bulmasında emeği geçen başta Bakanlığımız yetkililerine, il milli eğitim müdürlüğümüze, ilçe müdürlüğümüze ve koordinatör okulumuza şükranlarımı sunuyorum.

Öğrencilerin yarışmaya hazırlanmasında emek veren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.En derin saygılarımla.

 

02-05-202302-05-202302-05-202302-05-202302-05-2023

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.