TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Eğitimden sorumlu Vali Yardımcımız Sayın Selçuk Yosunkaya başkanlığında ''İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı'' Tunceli Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Toplantıya, İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, İl Emniyet Müdür V Hakan Gürkan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hıdır Belice, Müdür Yardımcılarımız Ali Ekber Küçük,  Serdar Parlak, İlçe Milli Eğitim ve Şube  Müdürlerimiz, Okul Müdürlerimiz ve Okul Aile Birliği Başkanlarımız ve Velilerimiz katıldılar.

 

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar, Milli Eğitimin genel amaç ve ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak, eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yönetim önerilerinde bulunmak amacıyla yapılan İl Danışma Komisyonu toplantısı  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'mızın söylemesi ile başladı. Müdürlüğümüz AR-GE Birimi üyesi Bilal Güçer tarafından katılımcılara, Müdürlüğümüzün 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında yapmış olduğu çalışmalar, düzenlenen eğitimler ile 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı, pandemi sürecinde planlanan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

 

 

 

Sunumun ardından konuşmasını yapan eğitimden sorumlu Vali Yardımcımız Sayın Selçuk Yosunkaya şunları söyledi: ''Öncelikle 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nın tüm ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden itibaren alışık olduğumuz eğitim-öğretim sürecinin dışında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  Bilindiği üzere bu yıl eğitim-öğretim sürecimiz seyreltişmiş şekilde ve yalnız anaokullarımızı ve ilkokul 1. sınıflarımızı kapsayacak şekilde başladı. Pandemi döneminde okullarımızda en çok dikkat etmemiz gereken husus hiç kuşkusuz öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarının sağlığını korumak olacaktır. Bu nedenle söz konusu süreçte Milli Eğitim Müdürlüğümüzün üzerine düşen en önemli görev, okullarda tüm Covid-19 tedbirlerinin alınması ve bu tedbirlerin denetimlerinin yapılmasıdır. Sağlık ve Emniyet Müdürlüklerimizle de işbirliği her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır. Pandemi sürecinin ülkemizde ve dünyada en kısa sürede bitmesini temenni ederken, verimli bir eğitim-öğretim yılı olmasını diliyorum.''

 

 

 

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci de yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: '' Sayın Valim, Değerli Katılımcılar hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bildiğiniz gibi Mart ayında yüz yüze eğitime ara verdik ve dersler EBA üzerinden işlenmeye başladı. Bu süreç hepimizin için yeniydi, alışık olduğumuz düzenin dışına çıkmıştık. Yüz yüze eğitim yaptığımız zamanlarda sunumdan da anlaşılacağı üzerine öğrenci ve öğretmenler için projeler ve eğitimler düzenleyerek Tunceli eğitimine katkılar sağlıyorduk. Uzaktan eğitim sürecinin başlamasıyla dersler TRT EBA TV üzerinden verilmeye başlandı. Yine bu süreçte öğrenci, öğretmen ve velilerimizi uzaktan eğitim programları ile buluşturduk, çeşitli eğitimler düzenleyerek özellikle öğretmenlerimizin uzmanlarla bir araya gelmelerini sağladık. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı'na gelecek olursak, yüz yüze eğitimle beraber uzaktan eğitim de devam etmektedir. Bizler çocuklarımızın EBA TV ve internet üzerinden derslerine erişimi sağlama noktasında tüm çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Evinde internet erişimi ve bilgisayarı olmayan çocuklarımız için il merkez ve ilçelerde EBA Destek Noktaları açtık. Şu an itibariyle ilimizde 27 EBA Destek Noktası açmış bulunmaktayız. İlçelerimizde köylerde ve yaylalarda yaşayan çocuklarımıza ders materyalleri desteği sağlıyoruz. Anaokulları ve ilkokul 1. Sınıfların yüz yüze eğitime başlamasıyla okullarımızda sağlık tedbirlerimizi aldık. Tüm okullarımızın, dezenfektan, ateş ölçer, hijyenik paspas ihtiyaçlarını aldık. BİLSEM ve Halk Eğitim Merkezimizde maske ve siperlik üretimi yaptık. Şu an yüz yüze eğitime devam eden çocuklarımızın her birine Halk Eğitim Merkezimizde üretmiş olduğumuz yıkanabilir maskelerden 2 adet dağıttık. Ayrıca Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla okullarımıza verilen "Okulum Temiz" belgesini büyük oranda okullarımız almış bulunmaktadır.

 

Değerli Katılımcılar, Sayın Velilerimiz, bu süreçte çocuklarınız için endişelendiğinizin farkındayım. Yüz yüze eğitimden uzak kalan çocuklarınız için endişe etmekte de elbette haklısınız. Bununla beraber, gerek Bakanlığımız gerekse Müdürlüğümüz, tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgına karşı çocuklarımıza en iyi eğitimi sunmak için çalışıyoruz. Bunun için her türlü senaryoya karşı Bakanlığımızın bir planı var. Şu aşamada önceliğimiz çocuklarımızın ve toplumun sağlığını korumak, bu süreçten en az zararla çıkmaktır. Biliyorsunuz sağlık her şeyin başı. Okullarımızda bu konudan taviz vermeyeceğimizi bilmenizi isterim. Bizler çocuğun geri kaldığı tüm dersleri telafi edebiliriz ancak sağlıkta dönüş yok biliyorsunuz. Şu süreçte tüm eğitim planlamalarımızı ''Sağlıklı Eğitim'' temelinde yapmak zorundayız. Sağlıkla bu sürecin geçmesini ve bir an önce tüm kademedeki sınıflar için de okulların güvenle açılmasını diliyorum. Saygılar sunuyorum.''

 

 

 

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından katılımcıların görüş ve önerilerinin alınması ile toplantı sona erdi.

30-09-202030-09-202030-09-202030-09-202030-09-2020

 

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.