TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel EKMEKCİ Sömestr Tatili ile İlgili Mesaj yayınladı

İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel EKMEKCİ Sömestr Tatili ile İlgili Mesaj yayınladı

İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel EKMECİ´nin Sömestr Tatili ile İlgili Mesajı

   Bugün öğrencilerimiz, karnelerini aldıktan sonra, iki hafta sürecek olan sömestr tatiline gireceklerdir. Ara tatilin okullarımızın tüm iç bileşenleri için verimli, huzurlu ve mutlu geçmesini temenni ediyorum.

   Bilindiği gibi eğitim-öğretim faaliyetleri sadece dört duvar arasında yapılan bir etkinlik değildir. Sınıf dışındaki mekânlar da eğitim-öğretimin hayat bulduğu zeminlerdir. Dolayısıyla maarif hizmetleri “Her zaman ve her yerdedir.” Bu anlayıştan hareketle sevgili öğrencilerimizin iki hafta sürecek ara tatillerini öğrenim hayatlarının farklı bir kesiti olarak değerlendirmeleri gerekir. Bu bağlamda tatil, çocuğun kendisini farklı açılardan beslediği ve duygusal dengesini biraz daha yükselttiği bir dönem olarak görülmelidir. Bu şekildeki bir bakış açısı deyim yerinde ise tatili anlamlı kılar.

   Sayın velilerimiz, öğrencilerimizin/öğrencilerinizin karnesindeki notlarını, öğrencinizin davranışlarını gösteren kısımları da dikkate alarak değerlendiriniz. Ancak bu şekilde bir değerlendirme yapılırsa, çocuğun bütünsel gelişimine pedagojik bir şekilde yaklaşmış oluruz. Başarı sadece nota indirgenirse, çocukların eğitiminin yarısı ihmal edilmiş olur. Bu durum deyim yerinde ise dünyaya tek gözle bakmaya benzer. Ayrıca çocuklarınıza tatilde ders çalışma noktasında baskı yapmayınız. Çünkü baskı çocuğu eğitmez öğütür. Aynı zamanda ikinci kanaat dönemine huzursuz bir şekilde girmesine vesile olur. Eğer bir yönlendirme yapılacaksa öğrencinin ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlara yapılmalıdır. Bu konuda yapılacak baskı, baskı olmaktan çıkar. Tersine söz konusu baskı çocuğun yeteneklerinin yeşermesini tetikleyen pedagojik bir araç haline gelir.

   Sevgili öğrenciler, ara tatilde ilgi duyduğunuz ve çalışmaktan zevk aldığınız konulara eğiliniz. Zevkle yapılan işler zihninizi geliştirdiği gibi, aynı zamanda sizleri nitelikli bir şekilde dinlendirir. Ayrıca sabrınızı, azminizi ve dirayetinizi geliştirici doğa etkinlikleri, sosyal faaliyetler ve fiziksel aktiviteler yapmanızı öneriyoruz. Çünkü sabrı, dirayeti ve azmi yaşayarak öğrenmeniz, yaşam başarınızı artırır.

   Saygıdeğer meslektaşlarım, öğrencilerin yetişmesi için verdiğiniz emek her türlü takdirin üzerindedir. Bu nedenle hepinize en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

   Tatilin başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere, okullarımızın tüm bileşenleri için verimli ve mutlu geçmesi noktasındaki dileklerimi yineler, bu vesileyle sevgi ve saygılarımı sunarım.

   Gürsel EKMEKCİ

İl Milli Eğitim Müdürü

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.