TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin "19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı" Mesajı

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin

Bugün, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun'dan tüm dünyaya  Kurtuluş Mücadelemizin başladığını ilan ettiği günün 100. yıl dönümü.

Bir asır önce işgal kuvvetlerine teslim olmayı aklından dahi geçirmemiş yüz yılın dehaları arasında kabul edilen Atatürk ve silah arkadaşları büyük bir inanç, kararlılık ve tam bağımsızlık düşüncesiyle ulusal kurtuluşumuzu başlattılar. Bu ulusun gelecek nesillerine bu toprakları vatan olarak bırakmak için dünya üzerinde görülen eşsiz bağımsızlık savaşlarından birini verdiler. Parçalanmak, yok edilmek, esaret altına alınmak istenen bir ulusa, esaret altında yaşamayacak olan karakterini yeniden hatırlattılar. Yurdu düşmandan kurtardılar, tam bağımsız, modern bir ülke inşa ettiler.

            Milli Mücadelenin çok zor koşullarda kazanıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, bugün bizler için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu gururu yaşamakla beraber, bize miras bırakılan ülkemize karşı sorumluklarımızı yeni nesillere özümsetmek ve bu bilinci geleceğe taşımalarına öncülük etmek de biz eğitimcilerin en büyük ödevidir.  Düşman işgalinden kurtarılmış bir ülkenin ve yapılan çağdaş inkılapların gençliğe emanet edildiği düşünüldüğünde, tıpkı Atatürk ve silah arkadaşları gibi yorulmadan, dinlenmeden büyük bir kararlılık ve inançla, gençlerimize yeni ufuklar açmalı, onları zamanın ruhuna uygun olarak yetiştirmeliyiz.

 19 Mayıs bu topraklarda bağımsızlık için bir ulusun ayağa kalkmasının, esaret altına alınamayacağının, yeniden doğuşun ve Cumhuriyetimizin adıdır, sembolüdür. Bu ülkenin asla sönmeyecek ölümsüz ruhudur. Bu duygu ve düşüncelerle başta kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutluyorum.

 

Gürsel Ekmekci

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.