TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul etmesinin ardından 10 Aralık tarihi bütün dünya ülkelerinde "İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

  İnsan onurunu korumak en temel değerimizdir. İnsan hakları "sadece insan olmak" nedeniyle sahip olunan haklar olarak devlet hukukundan önce gelir ve bağımsızdır. Bireyin eksiksiz gelişimi için gerekli bir koşul olarak insan hakları, ancak demokratik bir düzen içerisinde kendi yerini bulur. Eşitlik temeline dayanır, evrenseldir ve yüksek ahlaki niteliğe sahiptir. İnsan onurunu güvenceye alan bütün kurallar, insan hakları kapsamına girer. İnsan onuru ise hukuk kurallarının adalete uygunluğunu, alınan kararların doğruluğunu ölçmenin en önemli aracıdır.   İnsan değerini korumayı ve insanın maddi ve manevi gelişmesini amaçlayan üstün kurallar bütünü olarak insan hakları kuralları, bütün ülkelerde devlet-birey ilişkilerinin belirleyicisi, uluslararası düzlemde de dünya barışı ve adaletinin temelini oluşturur.    Bu vesileyle  ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü''nüzü kutluyor, tüm insanlığa daha yaşanılası, güzel bir dünya diliyorum. 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.