TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''24 Kasım Öğretmenler Günü'' Mesajı

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''24 Kasım Öğretmenler Günü'' Mesajı

 

Eğitim; insanın kendini tanıma yolculuğudur. Bu yolculuk üzerinde titizlikle durulması, her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Çocuklarımız okullarımıza gelince hayatta en çok güvendikleri anne elini bırakıp en çok güvenecekleri ikinci el olan öğretmen eline tutunuyor. İşte kutsal saydığımız öğretmenlik mesleği bu güven ve samimiyetle karşılığını buluyor.

İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmek için bir eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene ihtiyaç duymaktadır. Öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi, beceriyi, medeniyeti öğrenebilir.
Çocuklarımız birer tohum gibi. Yeni bilgiler, yeni dostluklar, aydınlık fikirlerle büyüyüp filizlenecek, geleceğimizi güzelleştirecekler. İlgi ve yeteneklerini keşfedip hayallerini gerçekleştirdikçe mutlu olacaklardır. İşte bu mutluluğun mimarı, yönlendiricisi öğretmenlerdir. En temel kazanım, bilgi ve beceriler öğretmenler sayesinde edinilmektedir.

Öğretmen yol gösteren, yön verendir. Öğretmen, çocuğu okulda, arkadaşları arasında, spor faaliyetleri içinde, ailesinin yanında vb. yaşadığı bütün ortamlarda tanımalı ve bu sayede çocuğun ihtiyaçlarını belirleyip karşılamalıdır.
Hayatın her yerinde eğitim geçerlidir. Sağlıklı toplumların oluşmasında eğitimin büyük önemi vardır. Çevremizde yaşadığımız davranışsal sıkıntıların temelinde de eğitimsizlik yer almaktadır.
Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan, ölümsüz mesleğidir. Bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen. Öğretmenlik mesleği; 24 saat mesaisi olan, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.
 
Sevgi, öğretmenlik mesleğinin özüdür. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Öğretmen çok iyi bilir ki sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir.
Öğretmen, sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Görev yaptığı köyün, ilçenin, ilin kültürünü, hassasiyetlerini, alışkanlıklarını bilmeli ve bunları dikkate alarak o kültüre uyum sağlamalıdır. Elbette öğretmenlik öğrencilerle zaman geçirdikçe, tecrübeler edindikçe gelişecek bir meslektir. Zorlukların, engellerin, günün gerçeklerinin içinde her koşulda çocuklarımızın hayatlarına dokunmak için mücadele ediyoruz. Bizim her halimiz, öğrencilerimizin gününe dokunmalı, saygınlığımızı arttırmalıdır.

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretmenler için, "Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır." demiştir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlar; öğretmenlerimize başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Sevgi, şefkat ve sabır ustası kıymetli öğretmenlerimiz; dokunduğunuz her çocuğun ruhu renklere, günü aydınlığa bürünüyor.

Emeğiniz çok büyük, gününüz kutlu olsun.

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.