TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''Nevruz Bayramı'' Mesajı

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''Nevruz Bayramı'' Mesajı

Kışın ardından yeniden uyanma ve baharın gelişini karşılamak amacıyla kutlanan bayramdır, Nevruz. Nevruz kelimesi "nev" yeni ve "ruz" da gün olmak üzere Farsça'da  "Yenigün" manasına gelmektedir. Eski İran takviminin başlangıcı da 21 Mart'tır.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

 

Nevruz bayramı; aynı coğrafyayı, aynı kaderi, aynı kederleri, aynı sevinçleri, aynı zaferleri paylaşanların bayramıdır. Bu kutlu günde bir olmak, birlik olmak gerekir.

 

Dünya'nın büyük kesimini saran salgın hastalık yüzünden zor zamanlardan geçiyoruz. Hepimizin morale, yeni güne, güneşe ihtiyacı var. Nevruz'da baharın gelişiyle yeniden canlanmalı, doğanın yaptığı gibi yenilenmeli ve asla ümidimizi kaybetmemeliyiz. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, baharın ve yeniden canlanmaya başlayan doğanın insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı ve dostluğu simgeleyen Nevruz Bayramınızı kutluyor; bu yenilenmenin ülkemize ve tüm Dünya'ya sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.