TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''Ramazan Bayramı'' Mesajı

İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci'nin ''Ramazan Bayramı'' Mesajı

Bayramlar karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörünün kuvvetlendiği, dargınlıkların unutulduğu, toplumsal barışın, millet olma bilincinin ve birlikte yaşama iradesinin güç kazandığı günlerdir.

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde buruk bir bayram geçiriyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum.  

Anadolu'da dini bayramların bir hazırlık süreci vardır. Bayramdan önce evde ve çevresinde temizlikler yapılır buna "bayram temizliği" adı verilir. Çocuklara  bayramlıklar alınır. Bayram günleri için özel yemekler ve tatlılar hazırlanır. Özellikle arife gününde aile üyeleri banyo  yaparlar. Arife suyuyla yıkanmanın bereket ve sağlık getireceğine inanılır. Erkekler camide kılınacak olan bayram namazına gitmeden önce ve geldikten sonra temiz ve yeni elbiseler giyerler. Bayram namazından çıkan erkekler namazdan sonra cami önünden önce birbirleriyle bayramlaşırlar. Bayram sabahı kahvaltıda ailenin bir araya gelmesine özen gösterilir.  

Ramazan ve Kurban bayramlarının başlıca özelliği komşuların, dost ve akrabaların ziyaret gezileriyle bir araya gelmeleridir. Gençler yaşlıların ellerini öperek onların hayır dualarını alırlar. El öpen çocuklara para ve hediye vermek de gelenektendir. Ziyarete gelenlere Ramazan Bayramında şeker ikram edilir. Bunun içindir ki Ramazan Bayramının bir adı da "Şeker Bayramı"dır.  

Bir avuç dua, bir kucak sevgi, sıcak bir mesaj kapatır mesafeleri; birleştirir gönülleri, bir sıcak tebessüm daha da yaklaştırır bizi birbirimize. Kalbiniz mutluluk, eviniz huzur dolsun. Her şey gönlünüzce olsun.

Ramazan (şeker) Bayramınız kutlu olsun.

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.