TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sayın Gürsel Ekmekci'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

İl Müdürümüz Sayın Gürsel Ekmekci'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kabul etmesi nedeniyle 10 Aralık tarihi bütün dünya ülkelerinde "İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin; Tüm insanların ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da herhangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin bildiride ilan edilen bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilmesi, insanlık adına büyük gelişmedir. Çağdaş bir hukuk devleti olan ülkemiz de; birey, kurum ve devlet ilişkilerini evrensel boyutta düzenleyen bu bildirgenin altına imza atan ilk ülkelerden biri olmuştur. İnsan hakları sadece insan olmak nedeniyle sahip olunan haklar olarak devlet hukukundan önce gelir ve bağımsızdır. Bireyin eksiksiz gelişimi için gerekli bir koşul olarak insan hakları, ancak demokratik bir düzen içerisinde kendi yerini bulur. Eşitlik temeline dayanır, evrenseldir ve yüksek ahlaki niteliğe sahiptir. İnsan onurunu güvenceye alan bütün kurallar, insan hakları kapsamına girer. İnsan onuru ise hukuk kurallarının adalete uygunluğunu, alınan kararların doğruluğunu ölçmenin en önemli aracıdır.

Devlet ve millet olarak insan hak ve özgürlüklerinin öneminin farkında olduğumuz, farklılıklarımızın bu toprakların en büyük zenginliklerinden olduğunu unutmadığımız; sevgi, saygı ve hoşgörünün egemen olduğu günlerde kardeşçe yaşamayı gönülden diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününüzü kutluyor, tüm insanlığa daha yaşanılası, güzel bir dünya diliyorum.

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.