TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZ ELEKTRONİK SINAV SALONU AÇILIŞI YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizde uygulamaya koyulan elektronik sınav (e-sınav) salonunun açılışı gerçekleştirildi.
İLİMİZ ELEKTRONİK SINAV SALONU AÇILIŞI YAPILDI

  İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aslanoğlu,Öçlme Değerlendirme Sınav Hizmetleri Şube Müdürü Kemal Zihni Çağdaş, Destek Hizmetleri Şube Müdürü Nuri Gültekin,MEBBİS Yöneticisi Bülent YAŞAR ve ilk sınava katılacak adayların  katılımlarıyla  İlimiz E-sınav Salonu  açılışı gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aslanoğlu;Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından yaptığı açıklamada; 2018 yılı sonuna kadar diğer illerimizde de açılarak Ülkemizin tümünde uygulanmaya konulacak sistemle mevcut durumda Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri sınavlarının yapıldığı e-Sınav Salonlarında ilerleyen yıllarda Açık Öğretim Kurumları sınavları gibi diğer sınavlarında yapılması planlanmakta. e-sınav uygulamaları ülkemize ekonomik açıdan katma değer yaratacağı ayrıca sınava giren adaylar açısından da zaman tasarrufu sağlayacağı aşikardır" dedi.

  Elektronik Sınav uygulamaları yazılı evrak kullanmaksızın sorunların elektronik ortamda sunulduğu, değerlendirmenin de yine elektronik ortamda yapıldığı hatta sınav biter bitmez sınav sonucunun öğrenildiği sınav sürecinin çok daha kısa sürdüğü bir sınav uygulamasıdır. Yazılı sınavlarda kullanılan kâğıt ve matbaa giderleri, sınav evraklarının sınav merkezlerine ulaştırılmasına ilişkin nakil giderleri elektronik sınav uygulamaları ile sona ermekte olup yazılı sınavlarda görevlendirilen personel sayısı da minimum seviyeye düştüğünden personel giderlerinden de ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca, e-sınav uygulamalarında kâğıt kullanımı olmadığı için  Doğa’nın korunmasına da fayda sağlanmaktadır. Yazılı sınavlarda yaklaşık 3 ay süren sınav süreci elektronik sınav uygulamaları ile birlikte 3 hafta ile 1 ay arasında bir süreye düşmektedir. Gelişen ülkemizin olumlu örneklerinden olan e-Sınav uygulamaları hem sınav sürecinin kısalması ile adaylar açısından, hem tasarruf yarattığı için ekonomimiz açısından, hem kâğıt kullanımı olmadığı için doğamızın korunması açısından kısacası her yönüyle fayda sağlayacak bir sistemdir. Ayrıca, E-sınav uygulamalarında adaylar istedikleri ilde sınava girebilecek ve bu olanak ile de adaylara kolaylık sağlamış olacaktır. Uygulanacak olan bu yeni sistem sayesinde sınavlardaki hata payının da en aza indirgenmesinin hedeflendiği belirtildi.

  Açılış sonrası iki ayrı oturum halinde başlayan e-sınav uygulamaları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.


22-05-201822-05-201822-05-201822-05-2018

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.