TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Vali yardımcımız Osman Şahin, İl müdürümüz Gürsel Ekmekci, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Zeynel Açıkgöz ve Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Hıdır Belice ve ilgili kurum/okul müdürlerinin katılımı ile ''Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Bilgilendirme Toplantısı''düzenlendi.

 

İl müdürümüz Gürsel Ekmekci toplantıda şunları söyledi:

 

''TBMM'de kabul edilen mesleki eğitim stajına devlet katkısını da içeren düzenleme ile daha verimli dönem başlamıştır. Mesleki eğitimin ülkelerin ekonomik kalkınmasında ihtiyaç duyulan insan kaynaklarının yetiştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı olarak mesleki teknik eğitime çok büyük önem veriyoruz. Bir taraftan Mesleki Teknik ve Anadolu liselerindeki niteliği artırırken ve sektörle iş birliklerini güçlendirirken diğer taraftan özellikle mesleki eğitim merkezlerindeki kapasiteyi artırmaya da büyük önem veriyoruz. Mesleki eğitim merkezleri öğrencilerin haftada 1 gün okula gittikleri 4 gün iş ortamında eğitim aldıkları ve Almanya'daki dual mesleki eğitimin Türkiye'deki karşılığıdır.

4 yıllık eğitimi boyunca mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerimiz aylık asgari ücretin 3'te 1'i kadar ücret alıyorlar. Aynı zamanda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanıyorlar. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle iki önemli iyileştirme sağlandı. Bunların biri mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerin her ay almış oldukları asgari ücretin 3'te 1'ini artık devlet üzerine aldı. Yani işveren üzerindeki yükü kaldırmış oldu. Dolayısıyla işveren için mesleki eğitim merkezlerinden işletmelerine öğrenci almaları ve onların eğitimine katkıda bulunmaları çok cazip hâle geldi. Diğer taraftan 3'üncü yılın sonunda kalfa olan öğrencilerimiz de 4'üncü yıla yani son sınıfa devam ederken artık asgari ücretin 3'te 1'i kadar değil, asgari ücretin yarısı kadar ücret alabilecekler. Asgari ücrette bu sene yapılan iyileştirmeyi göz önüne aldığınızda yani 4 bin 250 liralık bir orandan bahsettiğimiz zaman kalfalığa 2 bin 125 TL civarı bir ücret ve lise birden itibaren mesleki eğitime devam eden öğrencilerimiz de 1400 TL civarında bir ücret almış olacaklar.

Yeni düzenlemenin mesleki eğitim merkezlerini öğrenci ve işveren açısından daha cazip hâle getirecektir. Bunun en büyük özelliği şu: Mesleki eğitim merkezlerine kaydolabilmek için yaş sınırlaması yok, ortaokul mezunu olmak yeterli. Dolayısıyla Türkiye'deki şikâyet edilen genç işsizlik oranlarının azaltılmasında mesleki eğitim merkezleri çok aktif olacak. Artık işverenin de 'Aradığım elemanı bulamıyorum.' mazereti ortadan kalkmış olacak çünkü mesleki eğitim merkezi üzerindeki eğitimde işveren üzerinde hiçbir maddi yük olmayacak, devlet tamamını üstlenmiş olacak.

 

Sözlerime son verirken yapılan düzenlemenin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum.''

28-12-202128-12-2021

 

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.