TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığımız Tarafından Hazırlanan ''Arkadaş'' Adlı Tatil Kitabının Dağıtımı Başladı

Milli Eğitim Bakanlığımız Tarafından Hazırlanan ''Arkadaş'' Adlı Tatil Kitabının Dağıtımı Başladı

Milli Eğitim Müdürümüz Gürsel Ekmekci; Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğrencilerimiz için hazırlanmış olan ''Arkadaş'' adlı tatil kitabını Merkez Latif Büyükdağ İlkokulu'nda öğrencilerimize ulaştırarak kitabın dağıtımını başlattı. ''Arkadaş'' adlı tatil kitabının dağıtımı 7 ilçemizde de öğrencilerimize ulaştırılmak üzere yapılmaktadır.

 

Öğrenci, veli ve öğretmenlerin yoğun ilgisi ve tıklanma sayısı nedeniyle EBA'nın en çok kullanılan eğitim siteleri arasında dünyada üçüncü sıraya yükseldiğine dikkati çeken Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, sürecin ince ince işlenip sürdürüldüğünü söyledi. Bakan Selçuk, ilkokul öğrencileri için hazırlanan "Arkadaş" adlı tatil kitabının da çok özgün olduğunu belirterek, "Bunu ilkokul öğrencilerimizin tamamına ulaştırma fırsatımız olacak. Yaklaşık 22 bin 700 okulumuzda yer alan 5 milyon 230 bin öğrencimize bu kitap tek tek ulaştırılacak." ifadelerini kullanmıştı. Kitap üzerinden gerçek hayatla müfredat arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Selçuk, tatil kitabı olarak hazırlanan "Arkadaş" kitaplarının her yaş grubuna kendi alanından seslendiğini söyledi. Selçuk, birinci sınıf kitabında "oyun" ve "arkadaşlar" olduğunu, ikinci sınıf tatil kitabında "sosyal yaşam", üçüncü sınıf tatil kitabında "merak" ve "macera", dördüncü sınıfta ise "iletişim" becerilerinin ağırlıklı olduğunu kaydetti.

 

Birinci sınıf kitabında çocuklar geometrik şekillerle tanışacak

Birinci sınıf tatil kitabında saklambaç oynayan çocuklar metinde saklanan noktalama işaretlerini bulacaklar, ip atlayan çocuklar, ritmik saymayı öğreniyor. Sayışmaca yapan çocuklar, kelimeleri hecelemeyi öğreniyor. İsim-şehir oynayan çocuklar, alfabeyi tekrar ediyor. Sıcak-soğuk oynayan çocuklar, zıt kavramları öğreniyor. Seksek oynayarak cümle kuruyorlar. Köşe kapmaca oynayarak geometrik şekillerle tanışıyorlar.

 

İkinci sınıf tatil kitabında ise insan ilişkilerinin önemi, yardımlaşma, hediyeleşme, dört işlem, yer-yön kavramları, para hesabı, sorumluluk duygusu konuları yer almaktadır.

 

Üçüncü sınıf tatil kitabında kahramanımız, bir vişne ağacının altında oturan bir çocuğumuz. Sadece bir vişne ağacıyla arkadaşlık ederek, o yılın eğitim programını gözden geçiriyor. Nasıl yapıyor? Doğayı tanıyor, bir ağacın yaşını hesaplıyor, ağacın gölgesini kullanıyor. Ağacın hasta dalının budandığını öğreniyor. Budanan dallarla, dökülen yapraklarla resim yapıyor. Ağacın meyvesini topluyor. Meyveden kek yapıp kekin kütlesini hesaplıyor. Topladığı vişneyi tartıp kilogram hesabı yapıyor. Topladığı vişneyi dağıtırken göz hakkını öğreniyor. Bir kısmını satarak para hesabını öğreniyor.

 

Dördüncü sınıf kitabının kahramanı "sakar" ve "komik"

 

Dördüncü sınıf tatil kitabında ise sakar ve komik bir kahraman yer almaktadır. Yazarın hayal gücü ve yönlendirmeleriyle hareket eden bir çocuğumuz var. Bu kitapta çocuklar, yazmanın gücünü, duygularını ifade etmeyi, bütçe hesaplarını, yardımlaşmayı, dört işlemin hayattaki karşılığını, okulda çözdükleri problemlerin gerçek hayatta karşılarına nasıl çıkacağını keşfedecekler.  Her kitabın arkasında uçurtma uçur, tohum ve çekirdek kumbarası yap, turşu kurmayı öğren, bir kuş yemliği yap, meşe palamudu yetiştir gibi yaşama dair onlarca eğlenceli görevler de var.

17-07-202017-07-202017-07-2020

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.