TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdüründen Darıkent Köyü´ne Ziyaret ve Şehit Edilen Öğretmenleri Anma

Milli Eğitim Müdüründen Darıkent Köyü´ne Ziyaret ve Şehit Edilen Öğretmenleri Anma

Milli Eğitim Müdürümüz Gürsel Ekmekci, şube müdürü Nazım Özkan ile çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Mazgirt ilçesi Darıkent Köyü’nü ziyaret etti. Köydeki vatandaşlarla sohbet eden Müdürümüz, daha sonra okulları gezerek öğrenci, öğretmen ve idarecilerle buluştu. 11 Eylül 1994 günü İlimiz Darıkent Köyü’nde kaldıkları lojmanlarından alınarak şehit edilen öğretmenlerimizi de anan Müdürümüz şunları söyledi:

Ülkemizin farklı şehirlerinden Tunceli’ye gelen öğretmenlerimiz Vedat İnan, Ali İhsan Çetinkaya, Metin Kaynar, Büminhan Temizkan, Rüstem Şen, Mustafa Karınca tayinleri çıktığında bir an bile tereddüt etmeden görev yerlerine koştular. Çocuklarımıza bir harf öğretmek, öğrencilerinin hayat mücadelelerinde onlara birer meşale olmak, geçecekleri çetin yolları aydınlatmaktı tüm amaçları. Ellerinde silah değil, kalem vardı. Eli silah değil, kalem tutan gençler yetiştireceklerdi.

11 Eylül 1994 günü köyümüzde kaldıkları lojmanlarından alınarak şehit edildiler. Sadece gencecik beyinlere ışık olmak için ilimize gelen öğretmenlerimiz, sabah sınıflarına bir daha dönemediler. Öğretmenlerimizi şehit edenler, onların açtığı o aydınlık yolda yürüyüp, silahsız bir gelecek inşa edecek gençlerin olmalarını istemediler.

Öğretmenlerimiz, bu ülkenin aydın bir geleceği olsun diye sadece yüreklerini,  bilgi ve birikimlerini ortaya koymadılar, canlarını da ortaya koydular. Onların gösterdiği bu cesaret bizlere de her zaman örnek olacaktır. 18 Mart’ta Şehitlerimizi anarken, ilimizde şehit olmuş eğitimcilerimizi de anmak onlara olan vefa borcumuzdur. Eğitim ordumuzun ölümsüz neferleri şehit öğretmenlerimizi saygı minnetle anıyor, onların bıraktığı yerden yaktıkları eğitim meşalemizi taşıyoruz. Ruhları şad olsun.’’

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.