TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"NEW VİSİON OF CONSTRUCTİON: GREEN BUİLDİNGS" İNŞAATTA YENİ VİZYON: YEŞİL BİNALAR ADLI PROJEMİZİN KİTABI YAYIMLANDIAvrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı 2019 yılı  KA 202 stratejik ortaklıklar teklif çağrısı döneminde Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde başvurusu yapılan ve yapılan bağımsız uzman değerlendirmeleri sonunda hibelendirilmesine karar verilen  koordinatörlüğünü yürüttüğümüz "New Vision of Construction: Green Buildings" İnşaatta Yeni Vizyon: Yeşil Binalar adlı projemiz Türkiye Ulusal Ajansına 2019 yılı içerisinde başvurusu yapılmış, teklif edilen 515 proje arasında bağımsız uzman değerlendirilmeleri sonucunda hibelendirilmeye uygun görülen 36 projeden biriydi. Projemiz Tunceli için bir ilkti aynı zamanda bütçe büyüklüğü bakımından kabul edilen 36 proje arasında 5. sıradaydı. Türkiye, İngiltere, İspanya, Romanya olmak üzere 4 ülke ortaklığında yürüttüğümüz ve 3 yıl süren proje çalışmaları kapsamında Yeşil Binalar konusunda Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında okutulmak üzere ders modülleri ve açık kaynak kodlu IOS ve Android tabanlı uygulama geliştirildi.

Enerji tasarrufu, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi, iyileştirilmiş çevre etiği üzerinde bakış açısını artırarak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya ve yaşanabilir bir çevre sağlamak vizyonu ile ortaya çıkan "Yeni İnşaat Vizyonları: Yeşil Binalar" adlı projemiz yenilik için işbirliği ve iyi uygulamaların değişimi ile ilgilidir. Bu proje ile amacımız uluslararası işbirlikleri ile mesleki eğitime katkıda bulunmaktı. Ortaya çıkan kitap ve müfredat, AB ülkelerinde ortaklaşa kullanılabilecek ders kitapları sağlamaktadır. 

      Hazırlanan ders kitapları ve e-öğrenme materyalleri mesleki ve teknik eğitim okullarımızdaki öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliğini artıracaktır. Bu kaynaklar sektör temsilcilerinin gözetiminde hazırlandığından, eğitim ve iş dünyasında da köprü görevi görecek. Projenin sonuçları, mesleki eğitimin kalitesinin artırılmasına ve yeni iş alanlarının yaratılmasına katkıda bulunacaktır. Proje kapsamında, inşaat alanında çalışan yöneticiler yeşil bina teknolojisi hakkında bilgi ve yetkinliklerini artıracak ve inşaat teknolojisi alanında eğitim gören yaklaşık 40.000 öğrenci yeşil bina sistemleri hakkında bilgilendirilecektir. AB ülkelerinde inşaat sektörünün katkısı ile oluşturulan yeni ders kitapları endüstrinin ihtiyaçlarına göre belirlendi.

20-21 Şubat 2020 tarihlerinde Tunceli Öğretmenevinde yapmış olduğumuz Açılış Toplantısı ile projeye başlamıştık. Yoğun ve verimli geçen iki günlük proje toplantısına Proje ortağımız olan Milli Eğitim Bakanlığı, İspanya Teknik Üniversitesi, Londra Greenwich Üniversitesi, Romanya Casa Teleorman Eğitim Enstitüsü, Çevre Dostu Binalar Derneği, EE İstanbul Proje Tasarım ve Yönetim Şirketi, Tunceli Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje temsilcileri katıldı. İspanya, Romanya ve İngiltere ülkelerinde gerçekleştirilen toplantılar ve ülkemizde yapılan proje tanıtım toplantılarının ardından projemiz 31 Ekim - 1 Kasım 2022 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde gerçekleştirilen Kapanış Toplantısı ile sonlandırıldı.

Çalışmaları başarıyla tamamlayan Müdürlüğümüz AR-GE Birimi öğretmenlerimize teşekkür ediyor, proje kapsamında hazırlanan 3 adet Yeşil Bina konularını içeren İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlanan kitap ve mobil uygulama programının ülkemiz ve Avrupa eğitimine hayırlı olmasını diliyoruz.

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.