TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımızda Deprem Hazırlığı Devam Ediyor

Okullarımızda Deprem Hazırlığı Devam Ediyor

Tunceli'de depreme hazırlık çalışmaları kapsamında okullarda çalışmalar devam ediyor. Okullar\kurumlarda gerçekleştirilen performans analiz sonuçlarına göre bazı okullarda güçlendirme çalışması yapılacaktır. Depreme karşı dayanaklı olmayan bazı okullar ise yıkılacaktır.

Deprem bilimcilerin son zamanlarda deprem konusunda sık sık uyarılarda bulunduğu Tunceli'de deprem analiz sonuçlarına göre bazı okul ve kurumlar güçlendirme çalışması nedeniyle taşınmaktadır. Güçlendirme çalışması yapılacağı için taşınan okullarımızdan Dersim Anadolu Lisesinde incelemelerde bulunan Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu, depreme hazırlık çalışmaları konusunda şunları söyledi: '' 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem bilhassa 11 ilde çok büyük yaralar açtı. Bu depremlerden Tunceli de etkilendi. Fakat Tunceli'nin önünde başka bir tehdit daha var. Bilim adamları, Erzincan-Karlıova-Yedisu değimiz fay hattının kırılma ihtimalini yüksek görüyor ve deprem üretme sürecinin de yaklaştığından bahsediyor. Biz bu münasebetle depreme dirençli kentler çıkarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İlimizdeki bütün okulları inceledik. Milli eğitime ait toplam 63 binada bunların çoğu okul bir performans analizi gerçekleştirdik. Analiz sonucu 17 tanesinin yıkımını gerçekleştireceğiz. 43 tanesi için bir güçlendirme projesi öngörüldü ve bunun 41'i tamamlandı. 2 tanesinin güçlendirme çalışmasına başlayacağız. 3 tanesi tamamen sağlam çıktı. Ancak 2000 yılı öncesinde yapılmış milli eğitime ait 13 binayla ilgili performans analiz çalışmasının hızlıca yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Allah, milletimizi, ülkemizi ve vatandaşlarımızı afetten korusun ama biz bir şekilde afete hazırlıklı olmalıyız. Tunceli'mizi afete dirençli kentler kategorisine sokmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."

Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu'nun okullarımızda yaptığı incelemelerine Vali Yardımcımız Okan Yenidünya ve İl Müdürümüz Fethi Ateş eşlik etti.

01-02-2024

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.