TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Gereksinimli Öğrencilerimiz Engelleri Kaldırıyor

Özel Gereksinimli Öğrencilerimiz Engelleri Kaldırıyor

Tunceli Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim-öğretime devam eden özel gereksinimli öğrencilerimiz, aldıkları eğitimle bir yandan akademik beceriler kazanırken diğer yandan da iş ve mesleklerle ilgili bilgi ve becerilerle donatılıyorlar.

Özel gereksinimli çocuklarımızın meslek sahibi yapmak için hizmet veren Tunceli Özel Eğitim Meslek Okulu Merkez ilçemizde olup, okulda inşaat teknolojileri, el sanatları, yiyecek içecek, giyim teknolojileri gibi bölümler bulunmaktadır. Ayrıca burada görsel sanatlar, müzik sınıfları, spor faaliyetleri ve akademik ders programları ile özel gereksinimli öğrencilerimizin çok yönlü gelişimine katkı sunulmaktadır.

Okul Müdürü Erdal Gül özel gereksinimli öğrencilere meslek edindirme eğitimleri konusunda şunları söyledi: ''Bildiğiniz gibi iş ve meslek sahibi olmak bireylerin yaşadıkları toplumun bir parçası olması ve iyi bir yaşam sürdürebilmeleri açısından oldukça önemli bir gerekliliktir. Özel gereksinimli çocuklarımız düşünüldüğünde bu gereklilik daha da önemli hale gelmekteddir. Onların tek başlarına hem yaşamsal becerileri yerine getirebilmeleri hem de maddi kazanç sağlayacakları bir meslek edinmeleri gelişmiş bir toplumun da bir göstergesi. Bizler okulumuzda hafif düzey özel gereksinimli çocuklarımıza verdiğimiz eğitimle onlara akademik beceriler kazandırırken bir yandan da onları iş ve mesleklerle ilgili bilgi ve becerilerle donatıyoruz. 10. sınıfta seçmiş oldukları bölümle ilgili atölyelerde çalışmak, bir meslek ile ilgili bir şeyler öğrenmekten son derece mutlular. Bir şeyi başarabilme hissini yaşadıklarını görmek bizim için de çok sevindirici. 'Ben de yapabilirim' duygusunu hisseden çocuk, kişisel hayatına bunu çok olumlu yansıtıyor. Küçüklüğünden itibaren inşaat işlerine ilgi duyan bir çocuğumuz burada ilgiyle, merakla duvar örme işini öğreniyor ve bu onu çok mutlu ediyor.

Bazen bizler de onlardan çok şey öğreniyoruz. Örneğin onların resim atölyesinde göstermiş oldukları performans beni de resim yapmaya yöneltti. Zaman zaman birlikte resim yapıyoruz, şarkılar söylüyoruz. Özel gereksinimli çocuklarımız onlara verilen çok yönlü bir eğitim ile çok şey başarabilirler. Biz buna okulumuzda her gün tanıklık ediyoruz. Unutamadığım bir anı paylaşmak istiyorum: Yılsonu etkinliğinde çocuklarının yaptıkları ürünleri gören velilerimiz göz yaşlarını tutamamıştı. Çocuğunun potansiyelini görmek anne ve babalara muazzam bir duygu yaşatmıştı.''

Tunceli Özel Eğitim Meslek Okulunda dersler hafta içi her gün saat 8.30'da başlayıp 14.30'da sona eriyor. Okulun eğitimci kadrosunda ise 6 özel eğitim, 8 de branş öğretmeni bulunuyor.

 

05-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-2021

 

 

 

 

 

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.