TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli İl Merkezimize 50 Yataklı Uygulama Oteli Yapılacak

Tunceli İl Merkezimize 50 Yataklı Uygulama Oteli Yapılacak

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un destekleri ile Tunceli il merkezimize 50 yataklı turizm uygulama oteli yapılacak.

İl Müdürümüz Sayın Gürsel Ekmekci " Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'a, Valimiz Sayın Mehmet Ali Özkan'a ve emeği geçen herkese ilimiz adına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

İlimize eğitim ve turizm alanlarında hizmet verecek çok önemli tesisin yapılacak olmasının mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Sayın Ekmekci, sözlerine şöyle devam etti: "İlimiz turizm potansiyeli olan, coğrafi güzellikleri ile adeta saklı bir cennet konumundadır. Terörün bölgemizdeki etkisinin azalması ile ilimize olan ilgi günden güne artmaktadır. Özellikle turizm alanında yeterli ve kalifiye personel yetiştirilmesi elzemdir. Bu sebeple İlimiz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ihtiyaçlara yönelik alanlar açılmış olup, Bakanlığımız tarafından okulumuz "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamına alınarak, kurulan her türlü fiziki altyapı, donatım malzemeleri, laboratuvarlar, kütüphaneler ve tasarım beceri atölyeleri ile çalışmalarına devam etmektedir. İlimiz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde toplam 231 öğrencimiz okulda bulunan beş alanda öğrenim görmektedir. Bu alanlar: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Güzellik Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Harita-Tapu-Kadastro'dur. Turizme dayalı bölümlerimiz olan Konaklama ve Seyahat Hizmetleri ile Yiyecek İçecek Hizmetleri alanlarında öğrencilerimiz ilimizde yeterli tesis olmadığından mayıs ayından eylül ayı sonuna kadar veli izni ile turistik bölgelerde staj yapmaktadırlar. Bu iki bölümde okuyan öğrenci sayımız 116 olup, 64 öğrencimiz zorunlu staj kapsamındadır. Bu yıl 24 öğrencimiz il içinde staj yapacak olup, geri kalan 40 öğrencimizin staj yapması için de Muğla Marmaris'te bir otelle protokol imzalanmıştır. İlimizde bu tür tesislerin ve işletmelerin eksikliği nedeniyle öğrencilerimizin stajları konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. 18 yaş altı öğrencilerimizin uzak illere giderek staj yapmaları velilerimizi endişelendirmekte, bu durum bölüme olan talebin düşmesine ayrıca turizm potansiyeli yüksek olan şehrimizin, bu alanda kalifiye personel istihdamında sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır.

İlimizde yapılacak olan turizm uygulama oteli ile öğrencilerimizin uygulama ve staj sıkıntıları giderilmiş olacak, yerinde öğrenen ve yerinde uygulayan bir okul yapısına kavuşarak, şehrin turizm potansiyeline katkı sunacak personel yetiştirilmesinde büyük bir rol üstlenecektir. Ayrıca mesleki eğitime olan talebi arttırarak, gençlerimizin istihdamına katkı sunacaktır. Bu düşünceler ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'a, Valimiz Sayın Mehmet Ali Özkan'a ve projeye emek veren mesai arkadaşlarıma en kalbi duygularımla şükranlarımı arz ediyor, yapılacak tesisin güzel şehrimiz ve öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.