TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli Matematik Seferberliğine Hazır

Tunceli Matematik Seferberliğine Hazır

Okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde matematik beceri ve yeterliklerini artırmak; öğrencilerimizin eğlenerek, oynayarak öğrenmelerini sağlamak; tüm kademelerdeki öğretmenlerimizin matematik alanında mesleki gelişimlerini desteklemek hedefleriyle Matematik Seferberliği başlattık.

Seferberliğin en önemli parçalarından biri bu matematik eğitimi platformunu (matematik.eba.gov.tr ) siz sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli öğretmenlerimizle buluşturmaktı.

Sevgili öğrenciler,

"Eğlen, Keşfet, Öğren" sloganıyla kurduğumuz  sitede (matematik.eba.gov.tr)  amacımız öğretim programına bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini sizlere animasyonlar, videolar, etkileşimli içeriklerle sunarak matematiği keşif süreçlerinizi desteklemek; sınıfta öğrendiklerinizi dijital oyunlarla eğlenerek pekiştirmenizi sağlamaktır. Ayrıca takıldığınız konuları tekrar edebilmeniz için konu özetleri ve konu anlatım videolarıyla sınıf içi öğrenme süreçlerinizi de destekliyoruz.

Değerli öğretmenler,

Platformumuzun bir diğer amacı da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise matematik öğretmenlerimizin sınıf içi uygulamalarını desteklemek üzere materyal uygulama örneklerine yer vermektir. Sitemizde bulunan diğer tüm içerikleri de sınıf içi uygulamalarınızda, örneğin derse başlarken öğrencilerinizin konuya ilgisini çekmek veya bir konunun geçmişten bugüne gelişimini göstermek amacıyla kullanabilirsiniz.

Sitemizde 6 ana başlık bulunmaktadır.

 • Hayat ve Matematik ana başlığı üç alt başlıktan oluşmaktadır:
  • İlginç Matematik: Öğretim programımızın ötesinde günümüzde gittikçe genişleyen ve derinleşen matematik bilgilerini etkileşimli içeriklerle sizlerle paylaşıyoruz.
  • Doğa ve Yaşamda Matematik: Günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan durumların içindeki saklı matematiği açığa çıkarıyoruz.
  • Matematik İspatları: Çeşitli konularda sıklıkla karşılaştığımız formüllerin ispatlarını eğlenceli animasyonlarla sizlere sunuyoruz.

 

 • Tarihsel Gelişim: Geçmişten günümüze matematiğin gelişimini, ünlü matematikçileri ve önemli matematik kavramlarını kronolojik olarak takip edebilirsiniz.
 • Oyunlar: Kazanımlarla uyumlu şekilde hazırlanan oyunlarımızla sınıfta öğrendiklerinizi eğlenceli şekilde tekrar edebilirsiniz.
 • Konular: Özet sunular ve anlatım videolarıyla konu tekrarları yapabilirsiniz.
 • Matematik Materyalleri: Soyut matematik kavramlarını somutlaştırarak daha iyi kavrayabilirsiniz.
 • Duyurular: Bu bölümde sitemize eklenen yeni içerikler ile matematik seferberliği kapsamında yürütülen diğer çalışmalarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İlerleyen dönemde sitemize eklemeyi planladığımız bazı başlıklar arasında Sanal Müze, Mesleğimde Matematik, İyi Örnekler, Haftalık Soru/ Bulmaca Köşesi bulunmaktadır. Her geçen gün zenginleşecek içeriklerimizle matematiği keyifli hale getirerek anlamayı kolaylaştıracak ve matematikte daha başarılı olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

25-08-2022

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.