TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli'de 5 Yaş Okullaşma Oranı %99

Tunceli'de 5 Yaş Okullaşma Oranı %99

İlimizde okul öncesi eğitim alanında yürütülen çalışmalar sonucunda 5 yaş grubunda okullaşma oranı %99'a  yükseldi.

Bakanlığımız, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için okul öncesinde eğitime erişimi yaygınlaştırmak amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda şu ana kadar 59 yeni anaokulu ve 6 bin 950 yeni ana sınıfı açılmıştır. 

Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarla ilimizde de okul öncesi okullaşma oranları 5 yaşta %99'a çıkarıldı. Tunceli'nin okul öncesi okullaşma oranında tüm yaş gruplarında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten İl Müdürümüz Gürsel Ekmekci, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: '' Bildiğimiz gibi çocuk gelişimi için en önemli evrelerden biri 0-6 yaş arası dönemidir. Bu dönem, okul öncesi eğitim sürecine denk gelmektedir ve çocuğun kendisi başta olmak üzere, aile, toplum ve gelecek için önemli evrelerden biridir. Bu nedenle biz eğitimciler bu dönemin üzerinde büyük bir önem ve hassasiyetle dururuz. Bakanlığımızın eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için attığı en önemli adımlardan biri de okul öncesi eğitime erişimi artırmaktır. Bu kapsamda ülkemizde yeni anaokulları yapılmakta ve yeni ana sınıfları açılmaktadır. 5, 4 ve 3 yaş gurubu çocuklarımız içerinde okul öncesi eğitime erişemeyen çocuk kalmaması bu projenin en önemli hedefidir. İlimizde 5 yaş grubu okul öncesi okullaşma oranımız %99'dur. Toplam 24 okulumuzda 5 yaş grubu için sınıflarımız mevcuttur. Sayın bakanımızın talimatları ile Hoca Ahmet Yesevi ve Şehit Nurgül Bayram Aladağ İlkokulları bünyesinde Toki'de ana sınıfımızı açtık. Munzur Üniversitesi kampüsünde 6 derslik ana okulu açma işlemlerine başladık. İlerleyen süreçte yapmış olduğumuz çalışmalarla okul öncesine erişim oranımızı %100 yapmayı hedeflemekteyiz. Eğitimde marka şehir olan Tunceli'nin çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmeye Bakanlığımızın desteğiyle devam edeceğiz.''

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.