TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tunceli’de İlköğretim Haftası Kutlandı

Tunceli´de İlköğretim Haftası bir dizi etkinlikle kutlandı. 2016-2017 eğitim öğretim yılı kutlamaları Saat 09:00’da Valilik binası önünde Atatürk Anıtı’na Okullar adına Milli Eğitim Müdürü Vekili Metin Batur tarafından çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çelenk Törenine, Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Batur, Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Tunceli’de İlköğretim Haftası Kutlandı

Vali Mehmet Ali Türker Ortaokulu Konferans Salonu´nda İlköğretim Haftası nedeniyle düzenlenen programa Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Munzur Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek,Vali Yardımcısı Selçuk Yosunkaya, Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Batur, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Batur konuşmasında “Tunceli ilinde yaklaşık 900 öğretmen 9.500 öğrenciyle eğitim öğretim faaliyetine başlıyoruz. İlimizde 11 anaokulu, 27 ilkokul, 24 ortaokul, 23 lise kurumu bulunmaktadır. Okulöncesi okullaşma oranı 5 yaşta yüzde 85 ile Türkiye’de ilk sıradayız. 22 ilde 54 ve 65 ay aralığında bulunan okul öncesi çocukları bu yıl zorunlu eğitime tabii tutulacaktır.  22 ilde uygulanacak pilot iller arasında Tunceli ilinin bulunduğunu ifade etmek istiyorum.”

 

Batur, İlimiz için 2016-2017 eğitim öğreti yılı Akademik açıdan başarılı bir yılı olarak geride kalmıştır. 2017 Nisan ayında 8. sınıf ortak sınavlarında halk dilinde TEOG 2. Sınavında 6 dersin Türkiye ortalaması 67,55 puan iken ilimiz ortalaması 78,78 puan olarak ortaya çıkmış.  Türkiye ortalamasıyla Tunceli ili ortalaması arasında 11,23 lük bir puan farkı oluşmuştur.

 2016 Kasım ayında yapılan 8. Sınıf ortak sınavlarında halk dilinde TEOG 1 diye bilinen sınavda bu fark 10,76 iken 11,23 e çıkmıştır. Bu verilere göre Tunceli ilinin TEOG sınavında ilk sırada olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geçen yıl bu sınavlara ortalama olarak 700 öğrencimiz girmiş. Bu öğrencilerden 322 tanesi 400 ve üzerinde yerleştirmeye esas puan almıştır. 450 puan ve üzeri puan alan öğrenci sayımız ise 182 öğrencidir. 2017 Nisan ayında yapılan TEOG 2. Sınavında 17 öğrencimiz 120 doğru soru cevaplayarak Türkiye birincisi olmuşlardır.

Yerleştirmeye esas puan ortalaması olarak en iyi ortalamaya sahip okulumuz 448 puan ortalamasıyla Merkez Şehit Nedip Cengiz Eker Ortaokulumuz olmuştur. 2017 YGS sınavlarında ise 4 ders ortalaması olarak il ortalamamız 10,98 olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye ortalamasına göre 3,50 puan daha iyi durumdayız olduğunu belirtti.

Metin Batur konuşmasında, 2017-2018 Eğitim öğretimin yılına 1. Sınıf 5. Sınıf ve 9. Sınıflarda Yeni müfredatla başlıyoruz.  Diğer sınıflarımızda ise yeni müfredata önümüzdeki yıllarda kademeli olarak geçiş olacaktır. İlimizde bulunan öğretmenlerimize yeni müfredatın tanıtımı iler ilgili çalışmalarımızı tamamladık.

 Bakanlığın çok önemsediği müfredat eğitimi programında ilimizde bulunan öğretmenlerin yüzde 90 ı bu eğitimi aldılar. Yeni eğitim öğretim yılında birinci Sınıflarda eğik yazı yerine dik yazıları kullanma sistemine geçildi. Bu yeni uygulamanın öğrencilerimize ve velilerimizde bir rahatlama getirdiğini düşünüyorum. Yine belirli derslerde değer eğitimi konularına ağırlık verilecektir. Sadeleşen yeni müfredatın uygulayıcıları öğretmenlerimizin bu konuda önemli görevler düşmektedir. Müdürlüğümüze ulaşan Ders kitaplarının dağıtımı ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Gelmeyen teslim edilmeyen kitaplarımız var bu kitaplar da geldiği zaman kısa sürede dağıtımı yapılacaktır. 

2017-2018 Eğitim öğretimin yılının ülkemiz ve Tunceli ilimiz için başarılı ve verimli bir yıl olmasını temenni eder.  Bütün paydaşlara iyi çalışmalar dilerim dedi.”

 

Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması nedeniyle yaptığı konuşmada, “Topluma hizmet veren her mesleğin saygın olduğu bir gerçektir. Ama bütün meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsallık taşımaktadır.

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, eğitim sorunlarını çözen uluslar; bilim, kültür, sanat, teknoloji ve ekonomik anlamda kalkınmış ve ilerlemişlerdir. Bu kalkınmada hiç şüphesiz ki eğitimin ve fedakârca çalışan siz öğretmenlerin payı çok büyüktür.

Fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesi için her türlü zorluğu aşarak çocuklarımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlayacağınıza inanıyorum. Çocuklarımız için gösterilen şefkat, gayret ve fedakârlık, ülkeye ve millete sahip çıkma adına yapılan en kutsal ve anlamlı çalışmadır.

İşiniz zor fakat hiçbir meslekle mukayese edilmeyecek kadar şerefli ve kutsaldır.

İlimizde eğitim kalitesini üst sıralara taşıma gayretlerimize bu yılda gereken desteği sağlayacağınıza olan inancım tamdır. Yapacağınız fedakârlıklar için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Sonel; ´´Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük gayretlerle İlimizin her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılı heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyoruz.

Valilik olarak; bir ülke için yapılacak en önemli yatırımın insana, özellikle de çocuklara ve gençlere yapılan yatırım olduğunun bilinciyle temel eğitimden orta öğretime, mesleki eğitimden yaygın eğitime kadar çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları için tüm imkânlarımızı seferber etmiş bulunmaktayız.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi öğrenci, öğretmen ve velilerimiz arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim ve işbirliği ile bu eğitim- öğretim yılının da verimli ve başarılı geçmesini diliyorum dedi.”

Program konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan etkinlikler sergilendi. Şiirlerin okunması ve müzik dinletisi ile program sona erdi. Yaşar ÇİÇEK

21-09-201721-09-201721-09-201721-09-201721-09-2017

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.