TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'TÜRKİYE'DE HOLLANDALI GÜNLÜKLERİ' KARMA SERGİSİ TUNCELİ'DE

'TÜRKİYE'DE HOLLANDALI GÜNLÜKLERİ'  KARMA SERGİSİ TUNCELİ'DE

Hollandalı sanatçılar Arjen Zwart, Jeroen Paalvast ve Koenraad Marinus van Lier'in yer aldığı, küratörlüğünü Kemal Orta'nın üstlendiği Türkiye'de Hollandalı Günlükleri karma sergisi Tunceli Müzesinde sanatseverlerle buluştu.  Ankara'dan yola çıkarak Türkiye'nin farklı illerini gezen sergi, Nevşehir'den sonra bu kez Tunceli'de sergileniyor.

 Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Güler Sanatın organizasyonu ve Hollanda Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleşen serginin açılışını Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan öncülüğünde Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Sayın Erik Weststrate ve İl Müdürümüz Sayın Gürsel Ekmekci gerçekleştirdi.

Zwart, Paalvast ve van Lier'in sanat pratiklerindeki fenomenolojik yaklaşımı ön plana çıkaran sergi, sanatçıların Türkiye deneyimlerini, ülkemizden aldıkları referansları kendi özgün pencerelerinden yansıtıyor. Sergi, sanatçının bulunduğu zamana ve mekâna olan şahitliğini, doğal ve dolaysız sosyo-kültürel etkileşimini sorgulayarak adeta bir günlük niteliğinde olan eserlerindeki yansımalarını inceliyor. Özne-nesne ilişkisini konu edinmenin yanı sıra, varoluşçuluk bakış açısıyla zaman kavramını da ele alan 'Türkiye'de Hollanda Günlükleri', fotoğraftan çizime, resimden heykele ve video sanatına kadar farklı disiplinlerdeki işleri bir araya getiriyor. Sergide üç sanatçının video işlerinin yanı sıra Zwart'ın İstanbul sokaklarından fotoğrafları, Paalvast'ın kendi hayat hikayesindeki Türkiye izdüşümlerinden çizimleri ve Van Lier'in Burgazada'daki atölyesinden renkli paletini yansıtan yağlı boya işleri, bulduğu inşaat kalıntılarıyla yaptığı mozaik ve kireç taşından heykelleri yer alıyor.

Uzun süredir Türkiye'de yaşayan üç Hollandalı sanatçıyı bir araya getiren, küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta'nın üstlendiği Türkiye'de Hollandalı Günlükleri sergisi 23 Haziran'a kadar Tunceli Müzesi Sergi Salonunda gösterimde olacak.

11-06-202111-06-202111-06-202111-06-202111-06-2021

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.