TUNCELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Osman Kaymak Tunceli´nin Eğitimdeki Durumunu Değerlendirdi

Vali Osman Kaymak: "Tunceli´nin eğitimdeki liderliğini kaptırmak istemiyoruz" Tunceli Valisi Osman Kaymak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu yıl ilk kez açıklanan "İllerde Yaşam Endeksi" araştırmasında, eğitim alanında ilk sıraya Tunceli´nin yerleşmesini değerlendirdi.
Vali Osman Kaymak Tunceli´nin Eğitimdeki Durumunu Değerlendirdi

Vali Osman Kaymak: "Tunceli´nin eğitimdeki liderliğini kaptırmak istemiyoruz"

Tunceli Valisi Osman Kaymak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu yıl ilk kez açıklanan "İllerde Yaşam Endeksi" araştırmasında, eğitim alanında ilk sıraya Tunceli´nin yerleşmesini değerlendirdi.

 

TÜİK´in, okul öncesi eğitimde tam olarak okullaşma oranı, TEOG sistemi yerleştirmeye asal puan ortalaması, YGS puan ortalaması, fakülte ve akademi mezunlarının oranı ve kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı benzeri 5 göstergeyi ele alarak 0 ile 1 aralarında puanlamayla yaptığı değerlendirmede 0,7468 puanla Tunceli birinci sıradaki il oldu.

 

Tunceli Valisi Osman Kaymak, eğitimdeki başarının kendiliğinden olmadığını, Tunceli halkının ve il yöneticilerinin eğitime verdikleri önemden kaynaklandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Tabii ki bu birincilik kolay olmamıştır. Bununla ilgili ilimizde ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Her şeyden önce ilimizdeki okulların fiziki yapılarının iyileştirilmesi, derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması konularında önemli yatırımlar yapıldı. Tunceli, şu anda Türkiye standartlarının çok üzerinde. İlimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 15 civarındadır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 12 civarındadır. Bütün bunlar eğitimdeki başarımızı etkilemektedir. Velilerimizin eğitime olan ilgi ve alakaları da bizdeki başarıyı etkilemektedir."

Kız çocuklarının okullaşma oranı yaklaşık yüzde 100

Tuncelilerin eğitime çok önem verdiğini, bunun öğretmenlerin de katkısıyla başarıyı beraberinde getirdiğini vurgulayan Kaymak, şöyle devam etti: "Tunceli ilimizde eğitime önem veren bir yapı var. Velilerimiz bu konuda çok duyarlı. İlimizde kız çocuklarında okullaşma oranı yüzde 100 civarında. Yine bu başarıda okul öncesi eğitimin önemi çok yüksek. Türkiye ortalaması yüzde 64 olan okul öncesi eğitimde Tunceli yüzde 72 düzeyinde. Bu da eğitim endeksindeki başarımızı artırmaktadır. Bir diğer faktör ise ilimiz 4 4 4 sistemindeki dönüşümünü tamamlamış illerden biri. Şu an ilimizde ikili eğitim tamamen ortadan kalmış tekli eğitime geçilmiştir. Yani halk arasında bilinen sabahçı öğlenci sistemi ortadan kaldırılmıştır."

-Tunceli TEOG´da son 2 yılın en başarılı illeri arasında

Vali Kaymak, Tunceli´nin son iki yıldır TEOG´da Türkiye’de en başarılı illerden biri olduğunu, 120 sorunun tamamını yaparak en başarılı öğrenciler arasında yer alan 2 öğrenci çıkardıklarını söyledi.

"Eğitim alanında bu liderliği kimseye kaptırmak istemiyoruz. Bunun için de eğitim yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor" ifadesini kullanan Kaymak, "Halen iki önemli lise inşaatımız planlanmış ve çalışmalara başlanmıştır. Bunlardan birincisi 32 derslikli büyük bir lise, ikincisi ise bütün meslek okullarının bir araya toplanacağı meslek liseleri kampüsü inşaatı projemiz var. Çalışmalarına başladık. Bunun yanında Çemişgezek ilçesinde de bir imam hatip ortaokulu inşaatının yapım çalışmaları başladı" dedi.

 

İlimizde eğitim alanında yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar şu şekildedir:

§  İlimiz ilimiz Merkez Moğultay Mahallesinde 20 Derslikli Cumhuriyet Ortaokulu yapılmış ve hizmete açılmıştır. 4. 366.000,00 TL’lik bir yatırımla hizmete açılan Cumhuriyet Ortaokulu gerek hizmet binası, gerekse iç donanımı ile çağın gereklerine uygun, öğrencilerin mutlu olduğu ve kaliteli bir eğitim alabileceği bir okul olmuştur.

§  Merkez Geyiksuyu İlkokulu tadilat geçirerek yeni görünümü ile hizmete girmiştir.

§  Pertek Ayazpınar köyünde 2 derslikli okul ve 1 lojman yapımı gerçekleşmiştir.

§  Çemişgezek’te hayırsever bir vatandaş tarafından İmam Hatip Ortaokulu-Lisesi yapılmıştır.

§  Pertek’te 16 derslikli ortaokul yapımı tamamlanmıştır ve ikinci dönem hizmete açılacaktır.

§  Hozat’ta 8 derslikli ortaokul yapımı gerçekleştirilmiştir.

§  Mazgirt/Akpazar’da 8 derslikli ortaokul yapımı gerçekleştirilmiştir.

§  2013 yılında Hozat’ta 100 öğrenci kapasiteli anaokulu yapılmıştır.

§  Merkez Atatürk Mahallesinde 16+6 (2 ayrı binada) toplam 32 derslikli iki okul yapımı planlanmaktadır.

§  16 derslik ve 4 atölyeden oluşan yeni Endüstri ve Meslek Lisesi binasının yapımı programa alınmış ve ihale aşamasına gelinmiştir.

§  Merkezde 16 derslikli Sarısaltuk İlkokulu yapımı 2016 yılı için planlanmaktadır.

§  Pertek’te anaokulu yapılmış ve hizmete açılmıştır.

§  Çemişgezek ve merkez Atatürk Mahallesinde yeni anaokulları yapımı planlanmaktadır.

§  Çemişgezek’te İmam Hatip ortaokulu yapımı planlanmaktadır.

§  Ovacık’ta ortaokul yapımı planlanmaktadır.

§  2014 yılında toplam 27 okulumuzda onarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

§  İlimiz Atatürk Mahallesinde yeni bir öğretmenevi yapımı planlanmaktadır.  11.500.000,00 TL bir yatırımla hizmete sunulması öngörülen öğretmenevinin, 80 yatak, 270 kişilik konferans salonu, kapalı düğün salonu ve yüzme havuzu ile 2 yıl içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır.

§  İlimiz okullarının birçoğunda bahçe düzenlemesi yapılmış olup, okulların demirbaş ihtiyaçları karşılanmıştır.

§  Mazgirt’te Öğretmenevi yapılmış olup, hizmete açılmıştır.

§  Mazgirt’te 9 derslikli Halk Eğitim Merkezi yapımı planlanmaktadır.

 

 

Atatürk Mahallesi 112 Sokak No8 Merkez/Tunceli - (0 428) 280 62 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.